Polski Portal Morski
Aktualności Inne Offshore

Kołobrzeski port bazą serwisową morskich farm wiatrowych. Podpisano list intencyjny

To będzie ogromna inwestycja w ekologiczną energię, generująca setki nowych miejsc pracy. Kołobrzeski port stanie się portem serwisowym dla przemysłu wiatrowego. Jego zarząd, władze miasta i przedstawiciele ORLEN Neptun podpisali list intencyjny.

Port serwisowy to naturalne i niezbędne uzupełnienie farmy wiatrowej, która powstać ma na Bałtyku w okolicach miasta.

– Te farmy zasadniczo są właśnie obsługiwane z portów i to jest główny ciężar generowania zysków i możliwości, jeżeli chodzi o offshore wind w Polsce – opisuje Konrad Wróbel z ORLEN Neptun.

Prawie 300 wiatraków produkować będzie energię o łącznej mocy czterech gigawatów. To równowartość energii potrzebnej do zasilenia 4 milionów gospodarstw domowych.

Pracownicy portu przez całą dobę będą monitorować pracę wiatraków i produkowaną przez nie energię. Wykonywać będą też planowe przeglądy i doraźne naprawy.

– Generowane będą nowe miejsca pracy, kompletnie niezwiązane z branżą turystyczną. Na pewno pobudzi to naszą gospodarkę, bo te prace, które będą prowadzenie, już na etapie budowy farm wiatrowych i później na etapie serwisowania, będą na pewno wymagały zwiększonej liczby pracowników – stwierdziła ubiegająca się o reelekcję prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska, KWW Anny Mieczkowskiej Tak dla Kołobrzegu.

Druga Baltic Power, której budowa już się rozpoczęła, ma być gotowa w 2026 roku.
– Zachęcam tutaj z tego miejsca wszystkich do wspólnej promocji i przygotowania wspólnej oferty regionalnej dla nawiązania współpracy z szeroko rozumianą branżą offshorową, bo to przyniesie duże korzyści dla całego regionu – powiedział prezes Zarządu Portu Morskiego w Kołobrzegu Artur Lijewski.

W Kołobrzegu farma wiatrowa wraz z portem serwisowym ruszy najwcześniej w 2030 roku.

– To jest ogromne wyzwanie i ogromna odpowiedzialność, bo to jest bezpieczeństwo państwa, również energetyczne – zaznaczył Konrad Wróbel z ORLEN Neptun.

Koszt całej inwestycji oszacowano na kilkadziesiąt miliardów złotych.

źródło: TVP3 Szczecin / fot. archiwum

Zobacz podobne

Gorące lato morskich ratowników

BS

Grupa ORLEN z nowymi kompetencjami w morskiej energetyce wiatrowej

BS

Marynarka Wojenna obchodziła swoje święto

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie