Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Admirał Andrzej Karweta, Dowódca Marynarki Wojennej, ginie w Katastrofie Smoleńskiej

Admirał Andrzej Karweta, dowódca Marynarki Wojennej RP, wraz ze wszystkimi dowódcami rodzajów Sił Zbrojnych, znalazł się w składzie prezydenckiej delegacji zmierzającej do Katynia, dla uczczenia pamięci tysięcy oficerów polskich zamordowanych w 1940 roku przez Sowietów. W wyniku katastrofy rządowego Tu 154 M zginął prezydent RP Lech Kaczyński z żoną Marią oraz 94 osoby – członkowie delegacji, funkcjonariusze BOR, załoga samolotu.

Andrzej Karweta (1958 – 2010) był absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Jako podporucznik marynarki objął pierwsze stanowisko w 13. Dywizjonie Trałowców w Helu – początkowo był dowódcą działu okrętowego, a następnie zastępcą dowódcy okrętu. Dowodził później trałowcami OORP „Czapla” i „Mewa”, jednocześnie dowodził grupą taktyczną 13. Dywizjonu Trałowców.

W latach 1992 – 1996 pełnił w 13 Dywizjonie funkcje sztabowo–dowódcze. W kolejnych latach delegowany na różne stanowiska w strukturach NATO, po powrocie do kraju został w 2006 zastępcą dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podjął w tym czasie studia w Akademii Obrony Narodowej, a następnie w Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Londynie.

W 2007 roku po awansie na stopień kontradmirała został zastępcą szefa Sztabu Marynarki Wojennej w Gdyni. W tym samym roku prezydent Lech Kaczyński mianował go na stopień wiceadmirała i mianował Dowódcą Marynarki Wojennej.

Andrzej Karweta został pośmiertnie awansowany do stopnia admirała floty. 26 kwietnia 2010 roku odbyła się uroczystość żałobna na pokładzie ORP „Błyskawica” w honorowej asyście marynarzy i pocztów sztandarowych wszystkich jednostek Marynarki Wojennej,

10 kwietnia 2013 adm. floty Andrzej Karweta został patronem 13. Dywizjonu Trałowców.

źródło/fot: MMW

Zobacz podobne

Luty dał znacząco więcej ładunków w portach Szczecin i Świnoujście

AB

Müller: budowa Nord Stream 2 jest przejawem dużej geopolitycznej gry Rosji i Niemiec

BS

Konferencja „Wojna i morze” w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie