Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Co minutę do Oceanów trafia ciężarówka odpadów

Według badaczy z Kanady i Australii na dnie oceanu może zalegać nawet 11 milionów ton plastikowych odpadów. Co minutę trafia do niego równowartość jednej śmieciarki pełnej tworzyw sztucznych.

Ponieważ szacuje się, że do 2040 r. zużycie tworzyw sztucznych wzrośnie dwukrotnie, zrozumienie, w jaki sposób i dokąd przemieszczają się ich fragmenty, ma kluczowe znaczenie dla ochrony ekosystemów morskich i dzikiej przyrody – podkreślają autorzy publikacji, która ukazała się w czasopiśmie „Deep Sea Research Part: Oceanographic Research Papers”.

Dr Denise Hardesty z australijskiej agencji naukowej CSIRO, współautorka badania, podkreśliła, że pomimo wiedzy, iż do oceanu trafiają miliony ton odpadów z tworzyw sztucznych, nie było dotychczas wiadomo, ile z nich opada na dno. – Odkryliśmy, że to właśnie dno stało się rezerwuarem większości zanieczyszczeń plastikiem – poinformowała.

Jak dodaje, chociaż już wcześniej szacowano zawartość mikroplastików na dnie morskim, to właśnie to badanie było pierwszym, w którym uwzględniono także większe śmieci, jak np. kubeczki i torebki plastikowe.

Plastik na dnie oceanu

Alice Zhu z Uniwersytetu w Toronto, główna autorka omawianej publikacji, uważa, że szacunkowa ilość odpadów z tworzyw sztucznych na dnie oceanu może być nawet 100 razy większa niż ilość plastiku unoszącego się na powierzchni wód. – Powierzchnia oceanu jest bowiem tylko tymczasowym miejscem przebywania tych odpadów – wyjaśniła.

Zebrane przez naukowców dane ujawniły, że obecnie na dnie oceanu znajduje się od 3 do 11 milionów ton plastikowych śmieci. Najwięcej skupia się wokół kontynentów, a mniej więcej połowa (46 proc.) ich masy znajduje się na głębokości do 200 m. Pozostała część (54 proc.) zlokalizowana jest w głębinach oceanicznych, czyli między 200 a 11.000 m pod powierzchnią.

Zanieczyszczone morza

Autorzy badania uważają, że chociaż morza śródlądowe i przybrzeżne zajmują znacznie mniejszą powierzchnię niż oceany (11 proc. powierzchni Ziemi to morza, a 56 proc. – oceany), to akweny te zawierają tyle samo masy plastiku.

– Nasze odkrycia pomagają wypełnić istniejącą od dawna lukę w wiedzy o zachowaniu się tworzyw sztucznych w środowisku morskim – podsumowała Alice Zhu. – Zrozumienie sił rządzących przemieszczaniem się i akumulacją plastików w głębinach pomoże określić odpowiednie działania, mające na celu redukcję źródeł i podjęcie działań zaradczych. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko, jakie zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi stwarza dla życia morskiego – stwierdziła.

źródło: polskieradio24.pl / fot. archiwum

Zobacz podobne

Stanowisko Przeładunków Paliw Płynnych

BS

Montaż 60 silosów w ramach inwestycji Polimery Police

BS

Połączenie drogowe do Portu Zewnętrznego w Gdyni

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie