Polski Portal Morski
Aktualności

Marynarka Wojenna wybrała radiostacje

Agencja Uzbrojenia zakupiła zestaw urządzeń łączności niemieckiej firmy Rohde&Schwarz za około 20 milionów złotych. Nowe radiostacje i systemy zarządzania siecią radiową będą zamontowane na okrętach Marynarki Wojennej RP, w tym na kutrach rakietowych typu Orkan.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Agencję Uzbrojenia, w dniu 12 kwietnia 2024 roku został podpisany kontrakt z firmą Rohde & Schwarz o wartości około 19,6 mln zł brutto na dostawę: 11 radiostacji HF M3SR serii 4100 w wersji okrętowej, dwóch systemów zarządzania siecią radiową RNMS DS3100M, dwóch zestawów części zamiennych, dokumentację techniczną oraz na przeprowadzenie szkolenia dla personelu obsługującego radiostacje. Dostawy mają być realizowane w latach 2024-2026.

Nie wiadomo dokładnie, które jednostki pływające otrzymają nowe urządzenia łączności. W komunikacie Agencji Uzbrojenia pojawiło się jedynie określenie, że „w przedmiotowe radiostacje zostaną wyposażone okręty Marynarki Wojennej, w tym okręty rakietowe typu Orkan. W wyjaśnieniach zaznaczone jednak, że „pozyskiwane radiostacje przeznaczone są do zapewnienia łączności radiowej na różnych szczeblach dowodzenia, włączając w to łączność okrętu z systemami lądowymi, a także ze statkami powietrznymi”. Może to więc oznaczać nawet, że część z tych urządzeń, a w tym np. systemy zarządzania siecią radiową RNMS DS3100M, zostaną przeznaczone dla przyszłych polskich fregat budowanych w ramach programu „Miecznik”.

Sam wybór firmy Rohde & Schwarz nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Już w latach dziewięćdziesiątych, w Szefostwie Łączności, Obserwacji i Informatyki Marynarki Wojennej, kierowanym przez komandora Mariana Monetę zadecydowano, że to właśnie radiostacje tej firmy będą montowane na polskich okrętach, by je przygotować do współdziałania z siłami NATO.

Była to bardzo odważna decyzja, ponieważ urządzenia łączności firmy Rohde & Schwarz były uważane w swojej klasie za najlepsze na świecie, ale jednocześnie za jedne z droższych. Wybór okazał się jednak słuszny, ponieważ niemieckie radiostacje nie sprawiały większych problemów eksploatacyjnych, co przekładało się na mniejsze koszty użytkowania, a dodatkowo spełniały wszelkie wymagania, jakie w międzyczasie zaczęły się pojawiać w Marynarce Wojennej (związane np. ze wstąpieniem Polski do NATO).

Rozwiązania firmy Rohde & Schwarz są dodatkowo łatwo integrowane w ramach większych systemów łączności. Dzięki temu na polskich okrętach są one wykorzystywane w połączeniu z urządzeniami radiowymi takich firm jak np. KenBIT, Sailor, Harris, Rockwell Collins i OBR CTM.

To właśnie z tego powodu takich zamówień, jak z 12 kwietnia 2024 roku było wcześniej więcej i to nie tylko dla Marynarki Wojennej. Wojsko kupowało przy tym zarówno urządzenia firmy Rohde&Schwarz pracujące w paśmie HF (M3SR serii 4100) działają w zakresie częstotliwości od 1,5 do 30 MHz, jak i VHF/UHF (M3SR serii 4400) – działające w zakresie częstotliwości od 100 do 512 MHz. Tych ostatnich zakupiono zresztą o wile więcej, ponieważ są one eksploatowane od 2014 roku i wprowadzono ich ponad 70.

Ta liczba się zapewne jeszcze zwiększy, ponieważ 21 lutego 2024 roku Agencja Uzbrojenia poinformowała o podpisaniu umowy z firmą Rohde & Schwarz o wartości 38,96 mln zł na dostawę 26 kompletów radiostacji VHF/UHF M3SR serii 4400.

Źródło: https://defence24.pl/ Fot.: Wojsko Polskie

Zobacz podobne

Maszyna do drążenia tunelu pod Świną przypłynie do Świnoujścia już w październiku!

Autor

Wyjątkowa uroczystość w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

KM

Naukowcy nt. raportu IPCC: zaakcentowane emisje metanu, zmiany obiegu wody i wzrost poziomu oceanów

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie