Agencja Uzbrojenia zakupiła zestaw urządzeń łączności niemieckiej firmy Rohde&Schwarz za około 20 milionów złotych. Nowe radiostacje i systemy zarządzania siecią radiową będą zamontowane na okrętach Marynarki Wojennej RP, w tym na kutrach rakietowych typu Orkan.
Zgodnie z informacją przekazaną przez Agencję Uzbrojenia, w dniu 12 kwietnia 2024 roku został podpisany kontrakt z firmą Rohde & Schwarz o wartości około 19,6 mln zł brutto na dostawę: 11 radiostacji HF M3SR serii 4100 w wersji okrętowej, dwóch systemów zarządzania siecią radiową RNMS DS3100M, dwóch zestawów części zamiennych, dokumentację techniczną oraz na przeprowadzenie szkolenia dla personelu obsługującego radiostacje. Dostawy mają być realizowane w latach 2024-2026.
Nie wiadomo dokładnie, które jednostki pływające otrzymają nowe urządzenia łączności. W komunikacie Agencji Uzbrojenia pojawiło się jedynie określenie, że „w przedmiotowe radiostacje zostaną wyposażone okręty Marynarki Wojennej, w tym okręty rakietowe typu Orkan. W wyjaśnieniach zaznaczone jednak, że „pozyskiwane radiostacje przeznaczone są do zapewnienia łączności radiowej na różnych szczeblach dowodzenia, włączając w to łączność okrętu z systemami lądowymi, a także ze statkami powietrznymi”. Może to więc oznaczać nawet, że część z tych urządzeń, a w tym np. systemy zarządzania siecią radiową RNMS DS3100M, zostaną przeznaczone dla przyszłych polskich fregat budowanych w ramach programu „Miecznik”.
Sam wybór firmy Rohde & Schwarz nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Już w latach dziewięćdziesiątych, w Szefostwie Łączności, Obserwacji i Informatyki Marynarki Wojennej, kierowanym przez komandora Mariana Monetę zadecydowano, że to właśnie radiostacje tej firmy będą montowane na polskich okrętach, by je przygotować do współdziałania z siłami NATO.
Była to bardzo odważna decyzja, ponieważ urządzenia łączności firmy Rohde & Schwarz były uważane w swojej klasie za najlepsze na świecie, ale jednocześnie za jedne z droższych. Wybór okazał się jednak słuszny, ponieważ niemieckie radiostacje nie sprawiały większych problemów eksploatacyjnych, co przekładało się na mniejsze koszty użytkowania, a dodatkowo spełniały wszelkie wymagania, jakie w międzyczasie zaczęły się pojawiać w Marynarce Wojennej (związane np. ze wstąpieniem Polski do NATO).
Rozwiązania firmy Rohde & Schwarz są dodatkowo łatwo integrowane w ramach większych systemów łączności. Dzięki temu na polskich okrętach są one wykorzystywane w połączeniu z urządzeniami radiowymi takich firm jak np. KenBIT, Sailor, Harris, Rockwell Collins i OBR CTM.
To właśnie z tego powodu takich zamówień, jak z 12 kwietnia 2024 roku było wcześniej więcej i to nie tylko dla Marynarki Wojennej. Wojsko kupowało przy tym zarówno urządzenia firmy Rohde&Schwarz pracujące w paśmie HF (M3SR serii 4100) działają w zakresie częstotliwości od 1,5 do 30 MHz, jak i VHF/UHF (M3SR serii 4400) – działające w zakresie częstotliwości od 100 do 512 MHz. Tych ostatnich zakupiono zresztą o wile więcej, ponieważ są one eksploatowane od 2014 roku i wprowadzono ich ponad 70.
Ta liczba się zapewne jeszcze zwiększy, ponieważ 21 lutego 2024 roku Agencja Uzbrojenia poinformowała o podpisaniu umowy z firmą Rohde & Schwarz o wartości 38,96 mln zł na dostawę 26 kompletów radiostacji VHF/UHF M3SR serii 4400.
Źródło: https://defence24.pl/ Fot.: Wojsko Polskie