Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Wody Polskie podpisały umowę na modernizację infrastruktury przeciwpowodziowej na Nysie Kłodzkiej

Ponad 157 mln zł będzie kosztować modernizacja infrastruktury przeciwpowodziowej na Nysie Kłodzkiej w Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej, Długopolu-Zdrój i Międzylesiu. W piątek Wody Polskie RZGW we Wrocławiu podpisały umowę z wykonawca tej inwestycji.

Podpisana w piątek umowa na prace budowlane to pierwszy z kontraktów, których realizacja ma wzmocnić ochronę przeciwpowodziową mieszkańców Kotliny Kłodzkiej.

Modernizację infrastruktury przeciwpowodziowej na Nysie Kłodzkiej w Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej, Długopolu-Zdrój i Międzylesiu przeprowadzi firma Budmiex. Wartość inwestycji to ponad 157 mln zł. Prace budowalne mają zakończyć się do czerwca 2025 r.

„Rozpoczynamy długo zapowiadaną i od dawna oczekiwaną przez samych mieszkańców inwestycję, która pozwoli na znaczne zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w regionie narażonym na częste występowanie błyskawicznych wezbrań na rzekach” – powiedział dyrektor Wód Polskich RZGW we Wrocławiu Dariusz Karkos.

Jak podano, w ramach inwestycji zmodernizowana zostanie infrastruktura przeciwpowodziowa – zabudowa regulacyjna rzeki oraz zabezpieczenia brzegowe. W planach przewidziane są m.in. remonty murów oporowych, budowa nowych ubezpieczeń brzegowych, zamiana progów na bystrza, budowa zapór przeciwrumowiskowych oraz miejscowe zwiększenie światła mostów.

Inwestycja prowadzona jest w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, który jest realizowany przez Wody Polskie. Projekt jest współfinansowany przez Bank Światowy, przy wsparciu ze środków Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy oraz ze środków budżetu państwa.

W najbliższym czasie Wody Polskie RZGW we Wrocławiu planują również podpisanie umowy na realizację zadania pod nazwą „Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzek Białej Lądeckiej i Morawy: Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój”.

Źródło/PAP/fot/Pixabay

Zobacz podobne

To już 2. dostawa LNG we wrześniu i 38. w tym roku do Terminalu w Świnoujściu

KM

Baltic Pipe będzie wypełniany w miarę potrzeb

KM

FWR/ Przekop Mierzei Wiślanej już ożywia gospodarczo najbliższe mu tereny

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie