Polski Portal Morski
Aktualności

Grupa Lotos wdroży pilotaż instalacji filtracyjnej, innowacyjnej w skali świata

Grupa Lotos rozpocznie pilotaż pierwszej na świecie instalacji filtracyjnego oczyszczania UCOPure – podało we wtorek biuro prasowe spółki. Rozwiązanie to ma w przyszłości przyczynić się do zwiększenia efektywności paliwowego koncernu.

Jak poinformowano pierwsza na świecie instalacja filtracyjnego oczyszczania UCOPure (frakcji parafinowej, hydrowaksu) dotarła do gdańskiej rafinerii z siedziby PolymemTechu 19 sierpnia.

„W modułowej instalacji wykorzystuje się innowacyjną technologię zintegrowanej filtracji membranowej do usuwania wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) z UCO (unconverted oil), czyli nieprzereagowanego oleju, powstającego głównie w instalacji hydrokrakingu MHC. Grupa Lotos utworzyła konsorcjum z firmą PolymemTech, aby technologię filtracji wykorzystać do bardzo efektywnego i znacznie tańszego niż w innych technologiach oczyszczania UCO” – wyjaśniono w komunikacie prasowym.

Podkreślono, że dzięki instalacji UcoPure znacznie wzrośnie wydajność pracy MHC, największej instalacji w gdańskiej rafinerii, a co za tym idzie również efektywność całego zakładu. Pilotażowa instalacja nie będzie przerabiać bezpośrednio UCO, ale np. frakcję IV instalacji destylacji próżniowej – HVDU, w której jest najwięcej WWA oraz tak zwany bleed z hydrokrakingu 150.

„W wyniku pełnego wdrożenia technologii UCOPure, 85-95 proc. frakcji z hydrowaksu, które dotychczas mogły negatywnie wpływać na pracę katalizatorów hydrokrakingu MHC, może być wykorzystane w rafinerii jako pełnowartościowy surowiec do produkcji paliw lub olejów bazowych” – wyjaśnił, cytowany w komunikacie prasowym, szef Biura Technologii w Grupie Lotos Jan Biedroń.

W odróżnieniu od innych rozwiązań innowacyjna technologia UCOPure jest procesem niskotemperaturowym i niskociśnieniowym.

Instalacja filtracyjna dotarła do gdańskiej rafinerii na specjalistycznej platformie. Została podniesiona przez dźwig i ustawiona obok olejowego zbiornika, z którego wkrótce pobierać będzie surowiec do filtracji. Wymaga ona jeszcze wielu prac instalacyjnych.

Jesienią, po zakończeniu procesu instalacji, rozpoczną się testy instalacji pilotażowej, a później rozpocznie się etap rozwojowy.

UCOPure ma również posiadać własną sterownię. Jej wydajność to 2 tony na godzinę, dlatego też będzie ona głównie służyć do zbierania doświadczeń przed stworzeniem w pełni przemysłowej instalacji. Prawdopodobna, docelowa wydajność instalacji, pozwalająca na oczyszczenie całego UCO z hydrokrakingu MHC, to ok. 60 ton na godzinę.

Jesienią, po zakończeniu procesu instalacji, rozpoczną się testy instalacji pilotażowej, a później rozpocznie się etap rozwojowy.

Projekt UCOPure został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Unii Europejskiej.

źródło PAP/fot. Lotos

Zobacz podobne

W Wilhelmshaven uruchomiono pierwszy terminal skroplonego gazu ziemnego

BS

Gdyńska stocznia Crist zbuduje specjalistyczną jednostkę na potrzeby tunelu podmorskiego między Niemcami a Danią

KM

Stocznia Szczecińska przekazała niemieckiemu armatorowi kontenerowiec z serii „Kairo”

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie