Polski Portal Morski
Aktualności

Prezes PGNiG: w perspektywie 10 lat zapotrzebowanie na gaz może wzrosnąć o blisko 50 proc.

W perspektywie najbliższych 10 lat krajowe zapotrzebowanie na gaz może wzrosnąć o blisko 50 proc. – ocenił podczas 30. Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNIG) Paweł Majewski. Przypomniał, że spółka chce wykorzystywać w sieci gazowej także biometan.

Podczas jednej z sesji rozpoczętego we wtorek Forum, prezes PGNIG ocenił, iż postawienie na biometan jest – jak ocenił – szybszą i skuteczniejszą metodą na „zazielenienie” gazu ziemnego w krótkim i średnim okresie niż upowszechnianie technologii wodorowych, wymagających jeszcze dopracowania i stworzenia odpowiednich regulacji.

„Na dziś technologią sprawdzoną jest biometan, wytwarzany w oparciu o biogaz. PGNiG razem z Orlen Południe tworzą teraz spółkę joint venture po to, żeby rynek biometanu w odpowiedniej skali, przy wykorzystaniu modelu franczyzowego, rozwinąć w Polsce” – zadeklarował Majewski.

„Liczymy na to, że będziemy (biometan – PAP) zatłaczać do sieci – po to, żeby +zazielenić+ nasz gaz ziemny i pozwolić mu funkcjonować dłużej” – dodał prezes PGNiG, przypominając, iż rola gazu ziemnego jako paliwa przejściowego jest wpisana w obowiązujące dokumenty rządowe, w tym w politykę energetyczną Polski.

„My też na tę rolę się przygotowujemy. Przygotowujemy się na zwiększone zapotrzebowanie na gaz ziemny w perspektywie 10 lat o blisko 50 proc. Myślę, że gaz ziemny również w dłuższej perspektywie – do lat 40. – na pewno będzie wykorzystywany, także jako rezerwa dla mocy odnawialnych, które nie są stabilne” – ocenił Paweł Majewski.

Jego zdaniem, rola gazu w energetyce będzie znacząca co najmniej do czasu upowszechnienia magazynów energii, umożliwiających magazynowanie na wielką skalę energii pozyskanej ze źródeł odnawialnych.

źródło PAP/fot.PGNiG

Zobacz podobne

Fabryka ST³ Offshore na sprzedaż

BS

8 mln osób zagrożonych przez wyciek ropy z rdzewiejącego tankowca na dnie Morza Czerwonego

BS

Napis „Stocznia Gdańska” odnowiony.

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie