Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Rusza szczyt Partnerstwa Transatlantyckiego w Warszawie

22 września rozpoczyna się trzecie spotkanie ministrów Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej (P-TECC). Ponad stu uczestników wydarzenia będzie omawiać najważniejsze kwestie z zakresu polityki energetycznej, innowacji technologicznych, ich wdrażania i inwestycji.

Gospodarzami szczytu P-TECC w Warszawie są minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz sekretarz energii USA Jennifer Granholm. Przedsięwzięcie ma na celu rozwój współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i krajami Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, czystej energii i neutralnej dla klimatu transformacji energetycznej.

– Polska jest państwem z najwyższym poziomem konieczności zmian w energetyce, ale jednocześnie jesteśmy bardzo ambitni. W tym roku przyjęliśmy strategie energetyczna Polski do 2040 roku. W ciągu następnych 20 lat musimy w Polsce zbudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny, który musi odpowiadać wielkością co najmniej obecnego systemu konwencjonalnego, którego korzenie sięgają ponad wieku. Musimy w ciągu 20 lat zbudować system, który wcześniej budowany był przez lat sto. Polska zredukowała swoją zależność od węgla w ciągu pięciu lat z 80 procent do 70 procent. Kiedy zostawałem wiceministrem energii w styczniu 2016 roku mieliśmy 4 tys. prosumentów w lipcu bieżącego roku świętowaliśmy przekroczenie 600 tys. prosumentów – powiedział we wstępie minister Michał Kurtyka.

Kurtyka dodał, że nie można w dobie transformacji i dążenia do redukcji emisji wykluczać jakiś technologii pozwalających na osiągnięcie tego celu.

– Stany Zjednoczone chcą wspierać Polskę i Europę-Środkową w ich staraniach do neutralności klimatycznej. To miejsce w świata będzie epicentrum transformacji w ciągu najbliższych lat. My również w USA będziemy uczyć się od was. Byliśmy na marginesie zmian zbyt długo, przez ostatnie cztery lata nie przyspieszyliśmy odpowiednio do zmian zachodzących na świecie, co teraz musimy nadrobić – powiedział Andrew Light, asystent sekretarza energii ds. międzynarodowych.

– Musimy budować partnerstwo z naszymi sprzymierzeńcami po to aby osiągnąć nasz cel jakim jest lepsza przyszłość nie tylko dla naszego pokolenia, ale także dla przyszłych pokoleń – powiedziała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Szczyt potrwa do 23 września.

źródło http://biznesalert.pl fot. gov.pl

Zobacz podobne

W Gdyni powstaje Akademickie Centrum Technologii Podwodnych. Inwestycja kluczowa dla bezpieczeństwa Polski.

BS

Alert dla Zalewu Szczecińskiego, wybrzeża Bałtyku oraz Żuław i Zalewu Wiślanego

BS

Pierwszy dowódca Flotylli Wiślanej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie