Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Statystyki z polskich portów

Pracujesz w logistyce morskiej, stoczni, w terminalu lub po prostu interesujesz się tym, co dzieje się w porcie? Zastanawiasz się, w jakiej kondycji jest branża? Teraz statystyki dotyczące polskich portów, zebrano w jednym miejscu, gdzie w łatwy sposób można przyjrzeć się najważniejszym danym związanym z gospodarką morską w 2021 roku.

Kopalnia wiedzy m.in. dla autorów publikacji naukowych, a dla osób związanych z branżą czy jej pasjonatów – dobra diagnoza sytuacji w portach. Główny Urząd Statystyczny udostępnia kolejne publikacje podsumowujące ostatnie lata w liczbach, a jeden z nich to rzut okiem na strategiczną dla Gdyni i Pomorza branżę, czyli gospodarkę morską.

Rocznik Statystyczny Gospodarki Morskiej 2021 jest bezpłatny i dostępny online, jako dokument w formacie PDF. To podsumowanie i opracowanie wszystkich najważniejszych danych liczbowych, które dotyczą polskich portów, w tym także Portu Gdynia oraz poszczególnych elementów tej potężnej branży.

– (…) Niniejsze opracowanie wykonane w Ośrodku Statystyki Morskiej Urzędu Statystycznego w Szczecinie przy współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym prezentuje wybrane wskaźniki charakteryzujące działalność podstawowych sektorów gospodarki morskiej wraz z uzupełniającymi statystykami dotyczącymi między innymi ratownictwa morskiego, ochrony środowiska, szkolnictwa morskiego i nauki oraz turystyki morskiej i przybrzeżnej w latach 2017-2020 – piszą w przedmowie do publikacji dyrektor Urzędu Statystycznego w Szczecinie, Magdalena Wegner i prezes Głównego Urzędu Statystycznego, dr Dominik Rozkrut.

Czego dowiemy się z rocznika? Przede wszystkim poznamy stan gospodarki morskiej w ciągu ostatnich kilku lat. Dane pozwolą też na porównanie bieżącej sytuacji z poprzednimi latami, a stąd już łatwo o wyciąganie wniosków i diagnozę najważniejszych zmian w branży. Jak co sprawdzać, bo szeroko rozumiana gospodarka morska to m.in. transport, ruch pasażerski, ruch handlowy, ratownictwo morskie, produkcja statków i rybołówstwo, ale też osobna dziedzina nauki, turystyki i ochrony środowiska.

Z konkretnych danych poznamy też stan polskich portów, także tego gdyńskiego. W szczegółowych tabelach możemy porównać tegoroczne dokonania firm działających w Porcie Gdynia do rezultatów notowanych w portach w Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu. W ten sposób dowiemy się, że pomimo ogólnego spadku w branży (np. w przeładunkach czy liczbie obsłużonych statków) gdyńscy portowcy nie narzekali w ostatnim czasie na brak pracy, a nawet w niektórych kwestiach notowali wzrosty. Możemy też sprawdzić chociażby wielkość zatrudnienia w gospodarce morskiej w najbliższym regionie i zobaczyć, jak kształtują się wynagrodzenia w tym sektorze. Albo zerknąć, ilu świeżo upieczonych absolwentów gdyńskich uczelni zasila co roku ten wyspecjalizowany rynek pracy.

Rocznik Statystyczny Gospodarki Morskiej to ok. 370 stron, na których znajdziemy zebrane i przejrzyście opracowane dane uwzględniające to, co działo się na morzu i w portach. Głównym redaktorem publikacji był Dominik Rozkrut z GUS, a powstawała ona w merytorycznej współpracy z gdańskim Centrum Techniki Okrętowej SA i Morskim Instytutem Rybackim w Gdyni.

źródło http://www.gdynia.pl / fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Ukraina/ Prezes Naftohazu: Nord Stream 2 nie może być certyfikowany

BS

Tunel Świnoujście ma już 400 metrów

BS

Wody Polskie NIE podwyższają cen za wodę i ścieki

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie