Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Statystyki z polskich portów

Pracujesz w logistyce morskiej, stoczni, w terminalu lub po prostu interesujesz się tym, co dzieje się w porcie? Zastanawiasz się, w jakiej kondycji jest branża? Teraz statystyki dotyczące polskich portów, zebrano w jednym miejscu, gdzie w łatwy sposób można przyjrzeć się najważniejszym danym związanym z gospodarką morską w 2021 roku.

Kopalnia wiedzy m.in. dla autorów publikacji naukowych, a dla osób związanych z branżą czy jej pasjonatów – dobra diagnoza sytuacji w portach. Główny Urząd Statystyczny udostępnia kolejne publikacje podsumowujące ostatnie lata w liczbach, a jeden z nich to rzut okiem na strategiczną dla Gdyni i Pomorza branżę, czyli gospodarkę morską.

Rocznik Statystyczny Gospodarki Morskiej 2021 jest bezpłatny i dostępny online, jako dokument w formacie PDF. To podsumowanie i opracowanie wszystkich najważniejszych danych liczbowych, które dotyczą polskich portów, w tym także Portu Gdynia oraz poszczególnych elementów tej potężnej branży.

– (…) Niniejsze opracowanie wykonane w Ośrodku Statystyki Morskiej Urzędu Statystycznego w Szczecinie przy współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym prezentuje wybrane wskaźniki charakteryzujące działalność podstawowych sektorów gospodarki morskiej wraz z uzupełniającymi statystykami dotyczącymi między innymi ratownictwa morskiego, ochrony środowiska, szkolnictwa morskiego i nauki oraz turystyki morskiej i przybrzeżnej w latach 2017-2020 – piszą w przedmowie do publikacji dyrektor Urzędu Statystycznego w Szczecinie, Magdalena Wegner i prezes Głównego Urzędu Statystycznego, dr Dominik Rozkrut.

Czego dowiemy się z rocznika? Przede wszystkim poznamy stan gospodarki morskiej w ciągu ostatnich kilku lat. Dane pozwolą też na porównanie bieżącej sytuacji z poprzednimi latami, a stąd już łatwo o wyciąganie wniosków i diagnozę najważniejszych zmian w branży. Jak co sprawdzać, bo szeroko rozumiana gospodarka morska to m.in. transport, ruch pasażerski, ruch handlowy, ratownictwo morskie, produkcja statków i rybołówstwo, ale też osobna dziedzina nauki, turystyki i ochrony środowiska.

Z konkretnych danych poznamy też stan polskich portów, także tego gdyńskiego. W szczegółowych tabelach możemy porównać tegoroczne dokonania firm działających w Porcie Gdynia do rezultatów notowanych w portach w Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu. W ten sposób dowiemy się, że pomimo ogólnego spadku w branży (np. w przeładunkach czy liczbie obsłużonych statków) gdyńscy portowcy nie narzekali w ostatnim czasie na brak pracy, a nawet w niektórych kwestiach notowali wzrosty. Możemy też sprawdzić chociażby wielkość zatrudnienia w gospodarce morskiej w najbliższym regionie i zobaczyć, jak kształtują się wynagrodzenia w tym sektorze. Albo zerknąć, ilu świeżo upieczonych absolwentów gdyńskich uczelni zasila co roku ten wyspecjalizowany rynek pracy.

Rocznik Statystyczny Gospodarki Morskiej to ok. 370 stron, na których znajdziemy zebrane i przejrzyście opracowane dane uwzględniające to, co działo się na morzu i w portach. Głównym redaktorem publikacji był Dominik Rozkrut z GUS, a powstawała ona w merytorycznej współpracy z gdańskim Centrum Techniki Okrętowej SA i Morskim Instytutem Rybackim w Gdyni.

źródło http://www.gdynia.pl / fot. Shutterstock

Zobacz podobne

W Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” będą wytwarzane elementy ogromnej farmy wiatrowej

KM

Wodne stacje ORLEN gotowe na nowy sezon żeglarski

PL

Odkryto nieznany dotąd gatunek kopalnego szkarłupnia

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie