Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Podpisano ustawę sankcyjną. Nie obejmie ona zakazu importu LNG z Rosji

Sejm nie przyjął w środę propozycji Senatu do ustawy „o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego”, która zakazywała importu gazu płynnego LPG z Rosji i Białorusi.

Senat zaproponował w swojej poprawce, aby – obok zakazu przywozu i tranzytu węgla i koksu z Rosji i Białorusi – wprowadzić taki sam zakaz dla szeregu produktów, określanych wspólnie jako „gaz płynny LPG”. Poprawka Senatu została odrzucona przez posłów.

Przed głosowaniem wicepremier Jacek Sasin określił pomysł jako „zły i szkodliwy”. Jego zdaniem nie ma możliwości dokładnego stwierdzenia, z jakiego kraju pochodzi LPG i ten sam rosyjski gaz płynąłby do Polski przez inne kraje. Sasin stwierdził też, że poprawka Senatu uderzyłaby w mniej zamożnych obywateli i pozbawiłaby 3,5 mln Polaków możliwości tankowania tańszego rodzaju paliwa, co w czasach drogich paliw byłoby „okrutne”.

Sasin przyznał, że krajowa produkcja pokrywa jedynie ok. 20 proc. polskiego zużycia, a 65 proc. importu LPG pochodzi z Rosji. Zaznaczył jednak, że „intensywnie zwiększamy możliwości produkcyjne, ale potrzeba na to kilka miesięcy”. „Pracujemy nad tym aby, jak najszybciej usunąć ten komponent rosyjski z importu” – dodał. Wicepremier zadeklarował, że od importu z Rosji surowców energetycznych, w tym również LPG „odejdziemy do końca roku”.

Według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, w 2020 r. zużycie LPG w Polsce było na poziomie 2,34 mln ton, import na poziomie 2 mln ton, krajowa produkcja wyniosła ok. 0,53 mln ton, a eksport był rzędu 0,2 mln ton. 65 proc. importu – czyli ok. 1,3 mln ton, co odpowiadało ponad połowie krajowej konsumpcji – stanowił przywóz z Rosji. Z Białorusi sprowadzono 3 proc. całego importu gazu płynnego w 2020 r.

Ustawa przewiduje m.in. wprowadzenie embarga na import węgla z Rosji, a także możliwość zamrażania majątków podmiotów i osób wspierających agresję Rosji na Ukrainę.

Zakazuje wprowadzania do Polski i tranzytu przez jej teren węgla i koksu, pochodzącego z Federacji Rosyjskiej i Białorusi. Za złamanie zakazu grozi kara do 20 mln zł. 

źródło PAP/ fot.Shutterstock

Zobacz podobne

Wiceminister infrastruktury: do 2030 powstanie 19 zbiorników retencyjnych w płd. i środk. Polsce

JJ

Grupa OTL. Aktualizacja informacji na temat sytuacji finansowej, wyników i planów

AB

Replika słynnego Titanica ma w 2027 r. wyruszyć w podróż do Nowego Jorku

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie