Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Polska na tle innych terminali w Europie

Polska jest jednym z pionierów wykorzystania LNG w naszej części Europy. Dziś tym śladem idą inne państwa.

Aktualnie w Europie w rejonie Morza Bałtyckiego działają 3 terminale w Polsce, Kłajpedzie i w Eemshaven. Łącznie z do tych terminali dostarczane jest ok 18,1 mld m3 gazu ziemnego rocznie. W przyszłości e Europie ma powstać aż dziesięć nowych terminali gazowych, zarówno lądowych jak i FSRU.

Terminal LNG w Świnoujściu działa od 2016 roku, a jego moc regazyfikazyjna wynosi 6,2 mld m3, w 2023 roku dzięki rozbudowie polskiego Terminala  moce techniczne wzrosną do 8,3 mld m sześc. rocznie. 

Kolejną inwestycją obok gazoportu w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe jestTerminal FSRU,który ma powstać w  w Zatoce Gdańskiej do 2026 roku.  Inwestycja zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU, zdolnej do wyładunku LNG, procesowego składowania i regazyfikacji LNG.

Terminal FSRU mógłby być przystosowany do prowadzenia regazyfikacji na poziomie odpowiadającym około 6,1 mld m sześc. paliwa gazowego rocznie.

Polska również dalej rozwija swoje możliwości. Rozbudowa infrastruktury LNG i gazowce zamówione przez Grupę ORLEN pozwolą jeszcze lepiej zabezpieczać dostawy gazu dla odbiorców.

fot.PGNiG

źródło PGNiG / fot. Gaz-System

Zobacz podobne

Pierwsze auta przejechały Mostem Południowym nad kanałem na Mierzei Wiślanej

BS

KOWR: w ciągu 11 miesięcy z Polski wywieziono 10,3 mln ton zboża

AB

Jarmark św. Dominika po raz 761. od 24 lipca w Gdańsku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie