Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Polska na tle innych terminali w Europie

Polska jest jednym z pionierów wykorzystania LNG w naszej części Europy. Dziś tym śladem idą inne państwa.

Aktualnie w Europie w rejonie Morza Bałtyckiego działają 3 terminale w Polsce, Kłajpedzie i w Eemshaven. Łącznie z do tych terminali dostarczane jest ok 18,1 mld m3 gazu ziemnego rocznie. W przyszłości e Europie ma powstać aż dziesięć nowych terminali gazowych, zarówno lądowych jak i FSRU.

Terminal LNG w Świnoujściu działa od 2016 roku, a jego moc regazyfikazyjna wynosi 6,2 mld m3, w 2023 roku dzięki rozbudowie polskiego Terminala  moce techniczne wzrosną do 8,3 mld m sześc. rocznie. 

Kolejną inwestycją obok gazoportu w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe jestTerminal FSRU,który ma powstać w  w Zatoce Gdańskiej do 2026 roku.  Inwestycja zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU, zdolnej do wyładunku LNG, procesowego składowania i regazyfikacji LNG.

Terminal FSRU mógłby być przystosowany do prowadzenia regazyfikacji na poziomie odpowiadającym około 6,1 mld m sześc. paliwa gazowego rocznie.

Polska również dalej rozwija swoje możliwości. Rozbudowa infrastruktury LNG i gazowce zamówione przez Grupę ORLEN pozwolą jeszcze lepiej zabezpieczać dostawy gazu dla odbiorców.

fot.PGNiG

źródło PGNiG / fot. Gaz-System

Zobacz podobne

Już dziś historyczny moment. Rozpoczyna się drążenie tunelu pod rzeką Świną

KD

273. dostawa gazu ziemnego do Terminala LNG w Świnoujściu

AB

Październik na placu budowy Polimery Police

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie