Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Uniwersytet Morski świętował 103. rocznicę powstania szkolnictwa morskiego w Polsce

Społeczność Uniwersytetu Morskiego w Gdyni świętowała 103. rocznicę powstania szkolnictwa morskiego w Polsce. W piątek w ramach obchodów m.in. odsłonięto tablicę poświęconą kpt. ż.w. Stanisławowi Kosko i podpisano porozumienie z Morską Służbą Poszukiwań i Ratownictwa (SAR).

„Czerwcowe Święto Szkoły Uniwersytetu Morskiego w Gdyni nawiązuje do wydarzeń sprzed ponad 100 lat, kiedy to 17 czerwca 1920 roku Minister Spraw Wojskowych generał Józef Leśniewski podpisał rozkaz o utworzeniu Szkoły Morskiej w Tczewie. Wydarzenia te zapoczątkowały powstanie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, kontynuatora Szkoły Morskiej w Tczewie” – podała uczelnia w przesłanym komunikacie.

W przeddzień 103. rocznicy powstanie uczelni na terenie UMG w Gdyni odbyły się uroczystości, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele władz centralnych, samorządowcy, a także władze i pracownicy uczelni oraz studenci.

Jednym z punktów uroczystości było odsłonięcie tablicy i nadanie skwerowi na terenie kampusu imienia kpt. ż.w. Stanisława Kosko. „Kpt. ż.w. Stanisław Kosko był ostatnim przed II wojną światową dyrektorem Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Zmarł 8 września 1939 roku na skutek ran odniesionych podczas nalotu na zmobilizowany statek żeglugi przybrzeżnej ORP Gdynia, którym dowodził” – podała w komunikacie uczelnia.

W budynku uczelni odbyło się uroczyste otwarte posiedzenie Senatu UMG. Rektor uczelni prof. Adam Weintrit podsumował najważniejsze wydarzenia minionego roku, w tym realizowane przez uczelnię inwestycje, jak budowane w Gdańsku Centrum Offshore UMG czy powstającą w kampusie uniwersyteckim Halę Sportową, stanowiącą część Centrum Sportu Rekreacji.

W uroczystościach wziął udział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski, który w swoim przemówieniu podkreślił, że priorytetem ministerstwa są ciągłe starania o dalszy rozwój potencjału uniwersytetu oraz wzmacnianie jego pozycji jako renomowanego ośrodka akademickiego, szkolącego przyszłe kadry, które będą nieocenionym wsparciem dla polskiej oraz światowej gospodarki morskiej.

„Uniwersytet Morski w Gdyni od 1920 roku budował swoją bogatą tradycję poprzez realizację spektakularnych osiągnięć, m.in.: rejsów dookoła świata (niedawny Rejs Niepodległości), uczestnictwo w misjach pokojowych czy odkrywanie nowych dróg morskich. Uniwersytet zajmuje jedno z najwyższych miejsc w rankingu światowych uczelni morskich, zapewniając stojące na najwyższym poziomie kształcenie oparte na bliskiej współpracy z licznymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie” – mówił, cytowany w przesłanym komunikacie, wiceminister.

W trakcie posiedzenia Senatu UMG został podpisany list intencyjny o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni a Morską Służbą Poszukiwań i Ratownictwa. „W podpisanym porozumieniu obie strony zadeklarowały podjęcie współpracy w zakresie realizacji wspólnych przedsięwzięć naukowo-badawczych w obszarze ratownictwa morskiego, jak również podjęcie współpracy w zakresie publikacji artykułów i komunikatów prezentujących wyniki wspólnych prac badawczo-rozwojowych” – podano w komunikacie.

W trakcie uroczystości pracownikom uczelni wręczono medale, nagrody i odznaczenia.

Jak podaje gdyński magistrat, uczelnia oferuje studia I i II stopnia na 10 kierunkach i 49 specjalnościach. Można się tam kształcić na Wydziale Elektrycznym, Wydziale Nawigacyjnym, Wydziale czy Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości.

Studenci mogą też wybrać specjalności, takie jak logistyka w sektorze offshore oraz technologie offshore. W 2022 roku ruszyły studia MBA dotyczące energetyki wiatrowej, a także studia podyplomowe – zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej.

Źródło PAP fot. UMG

Zobacz podobne

Maersk pozbywa się udziałów w rosyjskich portach

KM

Uczestnicy Dakaru startują w regatach żeglarskich Loro Piana

BS

„Planeta I” na kolejnych próbach morskich

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie