Polski Portal Morski
Bezpieczeństwo Extra

Ćwiczenia Passex na Bałtyku

Na Bałtyku zakończyło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX. Jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli, wspierane przez Siły Powietrzne odbyły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich. Główne zadania wykonane przez szkolące się jednostki polegały na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.

Ćwiczenia rozpoczęły się we wtorek, 16 marca, w godzinach popołudniowych. W manewrach uczestniczyła fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski oraz okręty Stałego Zespołu Sił Morskich NATO (SNMG-1), operujące w składzie: kanadyjska fregata rakietowa HMCS Halifax, będąca jednocześnie jednostką flagową zespołu oraz niemiecki okręt zaopatrzenia FGS Spessart.

W ramach wspólnych działań na morzu marynarze przeprowadzili szereg epizodów taktycznych, w tym między innymi: manewrowanie w szykach, działania asymetryczne, obronę przed okrętami nawodnymi, podwodnymi i środkami napadu powietrznego. Doskonalono także umiejętności poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych.

We współdziałaniu z samolotami: F-16, Mig-29 i Su-22 doskonalono umiejętności w zakresie prowadzenia symulowanych ataków rakietowych do celów poza horyzontalnych oraz ochrony powietrznej .

Tego typu ćwiczenia to doskonalenie wyszkolenia sił Marynarki Wojennej w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu. Istotą jest osłona strategicznego transportu morskiego oraz utrzymanie panowania na morzu w sytuacji kryzysowej, aby nie dopuścić do blokady morskiej państwa. Obecnie, od bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych zależy stabilny, niezagrożony rozwój gospodarki morskiej. Drogą morską transportowany jest bowiem największy tonaż towarów międzynarodowej wymiany handlowej. Drogą morską dostarczane są także różnego typu surowce, z których korzystają państwa morskie. Podobne działania jednostki Marynarki Wojennej realizują także podczas ćwiczeń i operacji w ramach współpracy międzynarodowej pod auspicjami NATO i Partnerstwa dla Pokoju.


Tekst: Sekcja Prasowa 3. FO
Foto: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, bsmt Michał Pietrzak

Zobacz podobne

Organizacje żeglugi morskiej proszą ONZ o ewakuację 331 żeglarzy

AZ

Babcock: Transfer technologii jest kluczowy

KM

Już w sobotę powitanie „Daru Młodzieży” w Gdyni

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie