Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Extra Inne Polska Morska TV

Już w sobotę powitanie „Daru Młodzieży” w Gdyni

W sobotę „Dar Młodzieży” powróci do macierzystego portu w Gdyni. Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego zakończy tym samym prawie półroczny rejs, podczas którego odwiedził m.in. Bremerhaven, Fredrikstad, Mindelo i Hortę.

Uroczyste powitanie „Daru Młodzieży” odbędzie się przy Nabrzeżu Pomorskim w sobotę 11 listopada, po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej.

„Około godz. 14 Dar Młodzieży pojawi się przy wejściu południowym, tak, aby jak największa publiczność mogła obserwować wejście naszej fregaty. Jeśli pogoda pozwoli, to powitamy Gdynię paradą burtową” – poinformował cytowany w przesłanym PAP komunikacie dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, mgr inż. kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek.

Rzecznik prasowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Bartosz Tobieński przypomniał, że „Dar Młodzieży” wypłynął z gdyńskiego portu w niemal półroczny rejs 29 maja.

„W tym czasie fregata szkolna (…) odwiedziła m.in: Bremerhaven, Fredrikstad, Lerwick, Arendal, La Coruna, Lisbona, Cadiz, Mindelo i Hortę. Statek uczestniczył w dwóch imprezach +The Tall Ships Races+, zajmując w obu przypadkach drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. 28 września br. dowodzona przez Komendanta Rafała Szymańskiego fregata przekroczyła równik upamiętniając w ten sposób 100-lecie przejścia na półkulę południową pierwszego statku pod biało-czerwoną banderą – „Lwów”, żaglowca Szkoły Morskiej w Tczewie” – wyjaśnił.

Jak przekazał Tobieński, do Gdyni na pokładzie statku wraca 86 studentów Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego.

„Na Dar Młodzieży zaokrętowani zostali dwa miesiące wcześniej w Kadyksie. Podczas praktyk przepracowali oni ponad 500 godzin na wachcie. Przyszli nawigatorzy mogą poczuć się już pełnoprawnymi marynarzami wracają bowiem z niezapomnianymi wrażeniami, których dostarczył im tradycyjny chrzest równikowy” – tłumaczy.

Rzecznik prasowy podał, że trwający 248 dni sezon Dar Młodzieży rozpoczął 17 marca 2023 r., a na jednostce w tym czasie praktyki odbyło 118 uczniów m.in. z Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu oraz Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie, a także 361 studentów m.in. z Hogere Zeevaartschool w Antwerpii, National University Odessa Maritime Academy oraz Wydziału Mechanicznego i Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

W trakcie tegorocznego sezonu jednostka przepłynęła ponad 21 tys. mil morskich i zawinęła do 20 portów, w 11 krajach. Praktykanci i załoga stała spożyli ponad 34 tys. sztuk jajek, ponad 6,6 tony ziemniaków i ponad 6 tys. litrów mleka. Do wypieku pieczywa zużyto 3 tony mąki.

Źródło PAP mat. filmowy UMG

Zobacz podobne

Będzie remont Mostu Siennickiego w Gdańsku

BS

NBP upamiętnia budowę Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

AZ

Bujak: w 2021 roku możliwy jest w Polsce nawet 5-proc. wzrost PKB

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie