Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Plaże i wydmy ograniczane przez infrastrukturę

Plaże i wydmy na całym świecie są w coraz większym stopniu ograniczane przez infrastrukturę z jednej strony, a podnoszący się poziom mórz z drugiej – dowodzą holenderscy naukowcy.

Badacze odkryli, że obecnie infrastruktura ludzka jest na ogół zlokalizowana bardzo blisko morza – pierwszy budynek lub utwardzona droga znajdują się średnio 390 m od morza.

Choć krótki spacer może wydawać się wygodny, jeśli chce się spędzić dzień na plaży, jest to jednak zła wiadomość dla ochrony przed podnoszącym się poziomem morza, zaopatrzeniem w wodę pitną i różnorodnością biologiczną.  Naukowcy twierdzą, że wyznaczając rezerwaty przyrody, można będzie skutecznie chronić plaże i wydmy.

Plaże i wydmy są niezbędne dla społeczeństwa. Chronią nas przed powodziami, są ważnym źródłem wody pitnej i ważnym siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt. Jeśli plażom i wydmom zapewni się odpowiednią przestrzeń, będą mogły spełniać wszystkie te funkcje.

Aby zmapować stan faktyczny plaż, badacze połączyli dane pomiarowe swoich poprzednich prac z danymi Open Street Map. Następnie zmierzyli odległość w linii prostej od linii brzegowej do najbliższej utwardzonej drogi lub budynku.

Dokonywali tego pomiaru co kilometr wzdłuż wszystkich piaszczystych plaż na świecie, uzyskując w sumie 235 469 pomiarów.

Ich pomiary te wykazały, że np. w gęsto zaludnionej Holandii jest to nawet 210 metrów, a we Francji przestrzeń jest jeszcze węższa, gdyż średnia odległość infrastruktury od morza wynosi 30 metrów.

Wydaje się, że ze wszystkich kontynentów Europa ma najwięcej „uwięzionych” plaż i wydm – średnia odległość wynosi 130 m, podczas gdy w Oceanii wynosi ona 2,8 km.

Eksperci przewidują, że w przyszłości obciążenie wybrzeży prawdopodobnie wzrośnie na całym świecie. Podnoszący się poziom mórz jeszcze bardziej zawęzi przestrzeń między budynkami a morzem. W naturalnej sytuacji plaże i wydmy migrowałyby w głąb lądu, ale budynki i drogi utrudniają ten proces.

Dlatego badacze spodziewają się, że do 2100 r. od 23 do 30 proc. plaż i wydm zostanie zmytych lub zatopionych.

Jednak, gdy obszary wydmowe mają status chronionych, budynki i drogi znajdują się cztery razy dalej niż na obszarach niechronionych. Obecnie tylko 16 proc.  piaszczystych wybrzeży świata jest chronionych. 

Źródło: Królewski Holenderski Instytut Badań Morza fot. Pixabay

Zobacz podobne

Przeładunki ogromnym żurawiem na Nabrzeżu Rudowym

BS

Seryjny Kormoran po raz drugi. W tle Miecznik

KM

Będzie głębiej. Trwają prace w portowym basenie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie