Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Plaże i wydmy ograniczane przez infrastrukturę

Plaże i wydmy na całym świecie są w coraz większym stopniu ograniczane przez infrastrukturę z jednej strony, a podnoszący się poziom mórz z drugiej – dowodzą holenderscy naukowcy.

Badacze odkryli, że obecnie infrastruktura ludzka jest na ogół zlokalizowana bardzo blisko morza – pierwszy budynek lub utwardzona droga znajdują się średnio 390 m od morza.

Choć krótki spacer może wydawać się wygodny, jeśli chce się spędzić dzień na plaży, jest to jednak zła wiadomość dla ochrony przed podnoszącym się poziomem morza, zaopatrzeniem w wodę pitną i różnorodnością biologiczną.  Naukowcy twierdzą, że wyznaczając rezerwaty przyrody, można będzie skutecznie chronić plaże i wydmy.

Plaże i wydmy są niezbędne dla społeczeństwa. Chronią nas przed powodziami, są ważnym źródłem wody pitnej i ważnym siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt. Jeśli plażom i wydmom zapewni się odpowiednią przestrzeń, będą mogły spełniać wszystkie te funkcje.

Aby zmapować stan faktyczny plaż, badacze połączyli dane pomiarowe swoich poprzednich prac z danymi Open Street Map. Następnie zmierzyli odległość w linii prostej od linii brzegowej do najbliższej utwardzonej drogi lub budynku.

Dokonywali tego pomiaru co kilometr wzdłuż wszystkich piaszczystych plaż na świecie, uzyskując w sumie 235 469 pomiarów.

Ich pomiary te wykazały, że np. w gęsto zaludnionej Holandii jest to nawet 210 metrów, a we Francji przestrzeń jest jeszcze węższa, gdyż średnia odległość infrastruktury od morza wynosi 30 metrów.

Wydaje się, że ze wszystkich kontynentów Europa ma najwięcej „uwięzionych” plaż i wydm – średnia odległość wynosi 130 m, podczas gdy w Oceanii wynosi ona 2,8 km.

Eksperci przewidują, że w przyszłości obciążenie wybrzeży prawdopodobnie wzrośnie na całym świecie. Podnoszący się poziom mórz jeszcze bardziej zawęzi przestrzeń między budynkami a morzem. W naturalnej sytuacji plaże i wydmy migrowałyby w głąb lądu, ale budynki i drogi utrudniają ten proces.

Dlatego badacze spodziewają się, że do 2100 r. od 23 do 30 proc. plaż i wydm zostanie zmytych lub zatopionych.

Jednak, gdy obszary wydmowe mają status chronionych, budynki i drogi znajdują się cztery razy dalej niż na obszarach niechronionych. Obecnie tylko 16 proc.  piaszczystych wybrzeży świata jest chronionych. 

Źródło: Królewski Holenderski Instytut Badań Morza fot. Pixabay

Zobacz podobne

Gryf Pomorski pierwszy polski statek- baza

BS

Port Gdańsk na EKF: eksport polskiej żywności systematycznie rośnie

JJ

Czy odblokowanie Kanału Sueskiego zajmie kilka dni czy kilka tygodni?

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie