Polski Portal Morski
Historia

Na XIV-wieczny Wielki Młyn w Gdańsku wróci chorągiew wiatrowa

Na szczycie XIV-wiecznego Wielkiego Młyna w Gdańsku zawiśnie w środę chorągiew wiatrowa. Rekonstrukcji architektonicznego detalu dokonano na podstawie dawnych rycin oraz badań historyczno-konserwatorskich.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski, prace wysokościowe, dzięki którym na szczyt Wielkiego Młyna powróci współcześnie wykonana pozłacana chorągiew wiatrowa, rozpoczną się w środę w południe.

Chorągiew wiatrowa na Wielkim Młynie przygotowana została na podstawie zachowanych rycin (najstarsze ryciny przedstawiające ten architektoniczny detal pochodzą z końca XVII wieku – PAP) oraz badań historyczno-konserwatorskich. Autorką projektu jest dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska, a twórcą repliki kowal Adam Stachowicz.

Wielki Młyn został wybudowany przez Krzyżaków ok. 1350 r. Po raz pierwszy wzmiankowany w 1364 r. Był jednym z największych „zakładów przemysłowych” średniowiecznej Europy, napędzanych początkowo przez 12 kół wodnych, od 1471 r. – 18, a od 1880 r. turbin parowych. Pod koniec XIX w. produkował ok. 200 ton mąki dziennie.

Zniszczony z wyjątkiem murów obwodowych w 1945 r. został odbudowany w latach 1962-65.

W 1962 r. w Wielkim Młynie zorganizowano wystawę „Polska na morzu 1945-1962”, a trzy lata później ekspozycję „XX lat polskiego przemysłu okrętowego”. Pomimo powodzenia wystawy zarządzające budynkiem Biuro Obrotu Maszyn i Surowców nie zgodziło się na przekazanie obiektu Stoczni Gdańskiej, które starało się o umieszczenie w Wielkim Młynie Muzeum Stoczni.

Od 1994 r. w Wielkim Młynie działał dom handlowy. W związku z rezygnacją przez kupców z dzierżawy stoisk w grudniu 2016 r. zabytkowy obiekt przekazano w użytkowanie wieczyste obecnemu Muzeum Gdańska.

23 lipca w Wielkim Młynie otwarte zostanie Muzeum Bursztynu. Dotychczasowa siedziba tej placówki działała przez 15 lat w zabytkowym Zespole Przedbramia, obejmującym Katownię i Wieżę Więzienną.

źródło PAP

Zobacz podobne

43 lata temu w Stoczni Szczecińskiej położono stępkę pod statek naukowo-badawczy „VITYAZ”

BS

Popiersie bohaterskiego admirała można podziwiać w Muzeum Marynarki Wojennej

KM

8 sierpnia 1925. Podniesienie polskiej bandery na ORP „Wilia”

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie