Polski Portal Morski
Aktualności Inne Polska Morska TV

Suchy zbiornik przeciwpowodziowy w Roztokach – postęp prac

W dolinie rzeki Goworówka w miejscowości Roztoki (Kotlina Kłodzka) powstaje zbiornik retencyjny. Zapora ziemna o długości 750 m i maksymalnej wysokości 15,5 m w okresie powodzi pozwoli zgromadzić łącznie 2,75 mln m3 wody. Zadanie jest wykonywane przez PORR na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Kotlina Kłodzka jest jedną z najatrakcyjniejszych w Polsce krain pod względem walorów uzdrowiskowych, krajobrazowych i znajdujących się na jej terenie zabytków, ale ten region jest również bardzo cenny przyrodniczo. Tereny objęte modernizacją infrastruktury przeciwpowodziowej mają charakterystyczną bardzo gęstą zabudowę, dlatego podtopienia i powodzie powodują znaczące straty materialne, jak również stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców.

Bezpośrednim celem budowanego w Roztokach suchego zbiornika jest ochrona przeciwpowodziowa Roztok i Długopola, a pośrednim Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka, Nysy i Wrocławia. Zmniejszenie zagrożenia w dolinie rzeki Goworówka oraz pośrednio na Nysie Kłodzkiej będzie możliwe przez zmniejszanie kulminacji fal powodziowych oraz redukcję wielkości przepływów. Zbiornik będzie kontrolować zlewnię o powierzchni 34,5 km2 (98,7% całkowitej zlewni Goworówki), a czasza zbiornika ograniczona zaporą o wysokości 15,5 m pomieści 2,75 mln m3 wody.

Zasada działania zbiornika jest prosta – jego zapora posiada stale otwarty spust, umieszczony w podstawie zapory, przez który w normalnych warunkach przepływają wody potoku Goworówka (w czaszy zbiornika nie gromadzi się wtedy woda, stąd nazwa suchy zbiornik). W czasie przechodzenia fali powodziowej (wezbrania powodziowego) część wód zatrzymywana jest w zbiorniku aż do momentu, kiedy przepływ w rzece zaczyna maleć i osiąga poziom dopuszczalny. Jeśli dojdzie do napełnienia zbiornika, woda popłynie urządzeniem przelewowym z wlotem i wylotem żelbetowym, wykonanym z podwójnego rurociągu GRP o średnicy 3600 mm i długości ok. 270 m.b.

Suchy zbiornik, a dlaczego nie mokry?

Budowa zbiornika mokrego o możliwości zmagazynowania podczas fali powodziowej takiej ilości wód opadowych byłaby znacząco droższa. Co więcej, znalezienie lokalizacji dla większych zbiorników jest dużo trudniejsze. Projekt współfinansowany jest przez Bank Światowy, który w swojej polityce dąży do możliwie maksymalnego ograniczenia koniecznych przesiedleń ludności. Jest to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy ceną, aspektami społecznymi i funkcjonalnością. Oczywiście możliwe jest przeprojektowanie suchego zbiornika w przyszłości i zrobienie z niego zbiornika częściowo mokrego kosztem pojemności.

Źródło Wody Polskie/http://www.nbi.com.pl

Materiał filmowy PORR S.A

Zobacz podobne

ORLEN będzie magazynować CO2 pod dnem morza

PL

Zgodnie z planem od 1 maja gaz z Litwy płynie do Polski

BS

Mistrzostwa Marynarki Wojennej w biegach przełajowych

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie