Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Uniwersytet Morski w Gdyni członkiem fińskiego konsorcjum badawczo-rozwojowego

Uniwersytet Morski w Gdyni został członkiem fińskiego konsorcjum badawczo-rozwojowego Awake.ai, działającego w dziedzinie innowacyjnych technologii morskich.

Awake.ai skupia swoje zainteresowania w kilku głównych obszarach badawczo-rozwojowych:

– cyfryzacja morska,
– budowanie rozwiązań dla autonomii morskiej,
– niezawodność i bezpieczeństwo operacji morskich,
– planowanie operacji morskich oraz
– wykorzystanie zasobów morza.

Awake.ai stanowi platformę wymiany informacji i technologii dla swoich interesariuszy. List intencyjny będący wyrazem woli włączenia do Awake.ai w imieniu uniwersytetu podpisał prorektor ds. nauki – dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prof. UMG. Udział uniwersytetu w konsorcjum jest także efektem zaangażowania dr inż. Krzysztofa Wróbla w budowanie współpracy z parterami fińskimi.

Obecnie konsorcjum liczy 78 partnerów, a wśród nich uniwersytety, ośrodki badawcze, firmy oraz inni interesariusze, w tym instytucje legislacyjne i finansowe. Obok naszej uczelni w sieci naukowych partnerów fińskiego konsorcjum już są Uniwersytet w Turku, Uniwersytet Nauk Stosowanych w Turku, Uniwersytet Aalto, Szwedzki Uniwersytet Językowy w Finlandii, Uniwersytet Nauk Stosowanych Satakunta, Uniwersytet Nauk Stosowanych w Novii, Towarzystwo Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych oraz Centrum Badań Technicznych VTT w Finlandii.

UMG włączając się w budowanie platformy Awake.ai w ramach międzynarodowego konsorcjum wyraził chęć wsparcia jego członków poprzez udzielanie porad i opinii, kreowanie innowacji, współpracę badawczo-rozwojową, budowanie relacji partnerskich oraz wzmacnianie bazy kompetencji w zakresie technologii morskich. Inicjatywa włączenia się UMG w tego rodzaju działanie wpisuje się w strategię rozwoju uczelni i daje perspektywę rozbudowy partnerstwa w ramach świadczenia usług eksperckich, B+R oraz zwiększenia udziału uczelni w realizacji projektów międzynarodowych. Obecność UMG jako członka fińskiego konsorcjum badawczo-rozwojowego ma również wymiar wizerunkowy oraz promujący naszą uczelnię w środowisku międzynarodowym.

Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni

Zobacz podobne

Autonomiczne pojazdy podwodne na straży bezpieczeństwa Bałtyku

BS

Zaawansowane badania geofizyczne dla farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3

BS

CSOV NB320 – ekologiczny gigant dla morskich farm wiatrowych

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie