Uniwersytet Morski w Gdyni został członkiem fińskiego konsorcjum badawczo-rozwojowego Awake.ai, działającego w dziedzinie innowacyjnych technologii morskich.
Awake.ai skupia swoje zainteresowania w kilku głównych obszarach badawczo-rozwojowych:
– cyfryzacja morska,
– budowanie rozwiązań dla autonomii morskiej,
– niezawodność i bezpieczeństwo operacji morskich,
– planowanie operacji morskich oraz
– wykorzystanie zasobów morza.
Awake.ai stanowi platformę wymiany informacji i technologii dla swoich interesariuszy. List intencyjny będący wyrazem woli włączenia do Awake.ai w imieniu uniwersytetu podpisał prorektor ds. nauki – dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prof. UMG. Udział uniwersytetu w konsorcjum jest także efektem zaangażowania dr inż. Krzysztofa Wróbla w budowanie współpracy z parterami fińskimi.
Obecnie konsorcjum liczy 78 partnerów, a wśród nich uniwersytety, ośrodki badawcze, firmy oraz inni interesariusze, w tym instytucje legislacyjne i finansowe. Obok naszej uczelni w sieci naukowych partnerów fińskiego konsorcjum już są Uniwersytet w Turku, Uniwersytet Nauk Stosowanych w Turku, Uniwersytet Aalto, Szwedzki Uniwersytet Językowy w Finlandii, Uniwersytet Nauk Stosowanych Satakunta, Uniwersytet Nauk Stosowanych w Novii, Towarzystwo Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych oraz Centrum Badań Technicznych VTT w Finlandii.
UMG włączając się w budowanie platformy Awake.ai w ramach międzynarodowego konsorcjum wyraził chęć wsparcia jego członków poprzez udzielanie porad i opinii, kreowanie innowacji, współpracę badawczo-rozwojową, budowanie relacji partnerskich oraz wzmacnianie bazy kompetencji w zakresie technologii morskich. Inicjatywa włączenia się UMG w tego rodzaju działanie wpisuje się w strategię rozwoju uczelni i daje perspektywę rozbudowy partnerstwa w ramach świadczenia usług eksperckich, B+R oraz zwiększenia udziału uczelni w realizacji projektów międzynarodowych. Obecność UMG jako członka fińskiego konsorcjum badawczo-rozwojowego ma również wymiar wizerunkowy oraz promujący naszą uczelnię w środowisku międzynarodowym.
Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni