Polski Portal Morski
Aktualności

Produkcja fregat Miecznik rusza za miesiąc

16 sierpnia, symbolicznym aktem wypalenia pierwszej blachy, rozpoczniemy produkcję fregat Miecznik – zapowiedział w piątek dyrektor programu Miecznik Cezary Cierzan. Przekazał, że – według harmonogramu – trzecia, ostatnia fregata, zostanie przekazana Marynarce Wojennej w 2031 roku.

W piątek w Gdyni odbyła się prezentacja aktualnego harmonogramu realizacji programu Miecznik. Informacje o budowie trzech fregat, które zostaną przekazane Marynarce Wojennej, przedstawił dyrektor programu Miecznik Cezary Cierzan.

„Wchodzimy w fazę produkcji” – przekazał Cierzan, dodając, że kończy się proces klasyfikacji projektu technicznego przez Towarzystwo Klasyfikacyjne. 16 sierpnia – symbolicznym aktem wypalenia pierwszej blachy – rozpocznie się produkcja pierwszego okrętu – poinformował dyrektor programu Miecznik.

Jak zauważył, pierwotny harmonogram zakładał dostawę ostatniej fregaty w 2034 roku. „Trzecia fregata wejdzie do służby trzy lata wcześniej niż zakładaliśmy” – podkreślił. Podkreślił, że terminarz jest realistyczny i – jeśli nie dojdzie do zawirowań na rynku dostaw czy surowców, tak jak było w czasie COVID-19 – to zostanie zrealizowany.

Cierzan przekazał, że pierwsza fregata zostanie zwodowana w III kwartale 2026 roku, a dwa lata później rozpoczną się próby zdawczo odbiorcze i badania kwalifikacyjne. W tym czasie okręt zostanie przekazany Marynarce Wojennej.

Rozpoczęcie budowy drugiej jednostki zaplanowano na II kwartał 2025 roku; wodowanie ma nastąpić dwa lata później. Przekazanie fregaty odbędzie się w II kwartale 2030 roku.

Symboliczne palenie blachy trzeciej fregaty rozpocznie się w III kwartale 2026 roku. Dwa lata później jednostka zostanie zwodowana, a w II kwartale 2031 roku Konsorcjum PGZ-Miecznik przekaże ją Marynarce Wojennej.

Dyrektor programu Miecznik podkreślał, że państwo polskie nigdy w historii nie dysponowało tak silnym systemem walki, jakim będzie Miecznik, a przewidziane dla fregaty systemy rozpoznania i uzbrojenia pozwalają obserwować i zwalczać cele na wodzie, pod wodą, w powietrzu i na lądzie.

Głównym systemem uzbrojenia będzie uniwersalna wyrzutnia pionowego startu zdolna do strzelania rakiet różnego typu, w tym również pocisków manewrujących. Okręt będzie uzbrojony w przeciwlotnicze rakiety CAMM brytyjskiego oddziału grupy MBDA o zasięgu do 25 km, CAMM-ER do 45 km – będące w fazie koncepcyjnej – pociski o zasięgu powyżej 100 km. Na Mieczniku znajdą się także armaty o zasięgu do 40 km i pociski przeciwokrętowe zdolne razić cele na odległość powyżej 200 km.

Cierzan podkreślił, że okręty zostaną wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia, których jeszcze nie ma na rynku. „Będziemy częściowo testować prototypy, aczkolwiek przy dzisiejszych możliwościach symulowania i testowania wirtualnego czy cyfrowego ryzyko, że coś nie będzie funkcjonować jest bardzo niskie” – ocenił i wskazał, że jednym z takich urządzeń będzie radar ścianowy.

Okręt będzie miał zdolność do zaokrętowania do 187 osób.

Program Miecznik realizowany jest w ścisłej współpracy z rządem i przemysłem Wielkiej Brytanii. Umowa między Agencją Uzbrojenia MON i konsorcjum PGZ Miecznik została podpisana w 2021 r.

Źródło: PAP Fot.: Babcock International

Zobacz podobne

Do Szczecina przypłynie olbrzymi wycieczkowiec. Najlepiej będzie go widać z północnego cypla Łasztowni

KM

Wody Polskie: ruszyła rozbiórka zbiornika na rzece w Wilkowicach

AZ

Największa polska flaga już wisi w Świnoujściu na Latarni Morskiej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie