Wyspa Estyjska to propozycja nazwy wyspy na Zalewie Wiślanym, która powstanie po budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim mają nosić nazwy: Brysna oraz Śmięcka. Wyniki głosowania na nazwy wysp podał we wtorek resort gospodarki morskiej.
Jak podał w komunikacie rzecznik Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Michał Kania, w zakończonym konkursie na nazwy nowych wysp wzięło udział 21 tys. 912 osób. Ogólnopolski konkurs dotyczył wyłonienia nazw dla nowych wysp powstających na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim.
Zwycięska nazwa na Zalewie Wiślanym to wyspa Estyjska (od dawnej średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego). Na tę nazwę zagłosowało 9 tys. 984 osoby. Na podium znalazły się też Bursztynowa (8391 głosów) i Rukwiel (1853 głosy).
Z kolei zwycięska nazwa dla północnej wyspy na Zalewie Szczecińskim to Brysna (od połączenia nazw „bryza” oraz „sny”), która uzyskała 9693 głosów. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się: wyspa Wielecka (5279 głosów) i Zabawa (2439 głosów).
Natomiast jeśli chodzi o wyspę południową na Zalewie Szczecińskim, zwycięzcą okazała się nazwa Śmięcka (od nazwy uroczyska i nieistniejącej obecnie wsi położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim), uzyskując 8735 głosów. Na drugim i trzecim miejscu były nazwy: Wyraj (5988 głosów) oraz Przygoda (2575 głosów).
Teraz rozpocznie się procedura formalna. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się z wnioskiem, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zwycięskie nazwy nowopowstającym terytoriom Rzeczypospolitej. Autorzy zwycięskich propozycji otrzymają pamiątkowe grawertony, jako autorzy nazw nowych wysp w granicach państwa polskiego – podał rzecznik resortu gospodarki morskiej.
Konkurs na wyłonienie nazw nowych wysp na Zalewie Wiślanym oraz Zalewie Szczecińskim zainicjował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Wyspy powstają w ramach inwestycji morskich, jakimi są: Przekop Mierzei Wiślanej oraz pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra. Pierwszy etap konkursu odbył się w sierpniu i zakładał nadsyłanie propozycji, spośród których komisja konkursowa wyłoniła w sumie 15 nazw. Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu. Głosowanie zakończyło się w niedzielę 20 września.
Źródło: PAP/ fot. Dziennik Bałtycki