Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Trzydziesta druga dostawa LNG w tym roku w Terminalu LNG w Świnoujściu

5 grudnia do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarła trzydziesta druga w tym roku dostawa LNG. Gazowiec Knisis dostarczył z USA do Polski 96 mln m3 gazu ziemnego. Jest to już 145 dostawa gazu od początku istnienia Terminalu LNG w Świnoujściu.

Knisis jest tankowcem, który pływa pod banderą Liberii a jego portem macierzystym jest Monrovia.  Knisis ma długość 294 m., szerokość 46,4 m.,nośność statku wynosi 95 743 DWT, zanurzenie 12,5 m.,a jego pojemność to 173 400 m3. Statek został zbudowany w stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering w 2018 roku .

W portfelu importowym PGNiG znajdują się m.in. kontrakty długoterminowe na zakup LNG produkowanego w terminalach zlokalizowanych w USA. Jeden z nich zawarty z Venture Global LNG.

Venture Global jest pozyskiwany z bogatych w zasoby, niedrogich w eksploatacji, północnoamerykańskich złóż gazu ziemnego. Venture Global obecnie buduje i rozwija moce produkcyjne wielkości 70 MTPA w Luizjanie, aby zapewnić odbiorcom czystą, przystępną cenowo energię.

Innym dostawcą z USA jest Cheniere Energy. Według tego kontraktu wolumen dostaw obejmuje ok. 0,7 mld m sześc. łącznie w całym okresie 2019-2022, a w latach 2023-2042 obejmie ok. 39 mld m sześc. gazu po regazyfikacji łącznie w całym tym okresie, tj. ok. 1,95 mld m sześc. po regazyfikacji rocznie.

Obecna zdolność regazyfikacyjna terminalu wynosi 5 mld Nm³ rocznie. Na terenie terminalu zlokalizowane są także dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG o pojemności 160 000 m³ każdy.

Źródło Pgnig/ fot. własne

Zobacz podobne

Największy masowiec w Porcie Morskim Police

BS

Kolejny incydent na Morzu Południowochińskim. Chiny znowu miały przepędzić okręt US Navy

AZ

Szczecin-Świnoujście 2020. Nieznaczny spadek przeładunków w portach

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie