Polski Portal Morski
Aktualności Technologie Ważne

Tunel pod Świną – już wkrótce ruszy „Wielki Kret”

Montaż maszyny TBM w komorze startowej na wyspie Uznam dobiega końca i już niebawem maszyna rozpocznie drążenie tunelu pod Świną. Jak podaje rzecznik prezydenta Świnoujścia „Wielki Kret” ruszy najprawdopodobniej 5 marca.

Obecnie na miejscu budowy wykonywany jest m. in. blok oporowy, który ma służyć do odepchnięcia tarczy „Wielkiego Kreta”. Tarcza ma prawie 13,5 m średnicy i waży 280 ton. Maszyna TBM maksymalnie będzie mogła wydrążyć nawet 6 cm tunelu w ciągu minuty. Szacuje się, że w ciągu dobry przygotuje średnio 10 -12 metrów tunelu. „Wielki Kret” pracę zakończy w komorze odbiorczej (na wyspie Wolin), gdzie w ubiegłym tygodniu zakończono montaż rozparcia tymczasowego stalowego i rozpoczęto wykop do poziomu spodu płyty dennej. Poza tym w zakładzie STP (gdzie płuczka wiertnicza będzie oddzielana od urobku) kontynuowany jest montaż przenośnika taśmowego zewnętrznego. Montowane są też estakady i rurociągi technologiczne pomiędzy stacją STP a maszyną TBM. W zakładzie prefabrykacji 24 h trwa produkcja segmentów obudowy tunelu.

Prace przy budowie tunelu w Świnoujściu zakończą się w III kwartale 2022 roku. Inwestorem jest Gmina Miasto Świnoujście. Inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/ Gülermak. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrentz.

Źródło Tunel Świnoujście film UM Świnoujście/SWECO

Zobacz podobne

Wojewoda Zbigniew Bogucki o budowie terminala kontenerowego.

BS

 Rosja szykuje prowokację z użyciem ukraińskiego okrętu koło Wyspy Węży

BS

Ponad 130 ostróg umocniło brzeg Półwyspu Helskiego

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie