Polski Portal Morski
Aktualności Inne Ministerstwo Środowisko Żegluga

Akcja lodołamania na Środkowej Wiśle zakończona sukcesem!

Zakończyły się prace lodołamaczy na zbiorniku wodnym Włocławek, które miały na celu zmniejszenie zatorów lodowych na zbiorniku i ułatwienie spływu kry w stronę stopnia wodnego. Lodołamanie na Wiśle prowadzone było od 27 stycznia do 28 lutego 2021 roku.

– Dziękuję załogom lodołamaczy za wykonaną pracę. Udało się zmniejszyć zatory lodowe i utworzyć rynnę, dzięki której kra może spływać. Cały czas monitorujemy jednak poziom wód i stan zagrożenia, by w razie konieczności móc szybko zareagować  – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

W wyniku wystąpienia ujemnej temperatury od 15 stycznia 2021 r. nastąpił intensywny rozwój zjawisk lodowych na rzekach. Na zbiorniku wodnym we Włocławku utworzyła się jednolita pokrywa lodu o grubości 7 cm, której przyrost trwał do 21 stycznia. Dodatnia temperatura powietrza spowodowała roztopy i stopniowe przemieszczanie się kry co doprowadziło do przekroczenia stanu alarmowego w Kępie Polskiej. Ocieplenie, które nadeszło, umożliwiło podjęcie pracy przez lodołamacze, które w liczbie 6 sztuk od 27 stycznia pracowały na zbiorniku. Dzięki ich pracy wytworzyła się rynna, a wody na wodowskazie Kępa Polska uległy gwałtownemu obniżeniu do strefy stanu wody średniej. Lodołamacze pracowały od 27 stycznia do 2 lutego, prowadząc do zmniejszenia zatorów lodowych.

Ponowne gwałtowne obniżenie temperatury powietrza doprowadziło do kolejnych zatorów lodowych od 5 lutego 2021 r. W wyniku intensywnego rozwoju śryżu powyżej istniejącej pokrywy lodowej nastąpiły gwałtowne wzrosty stanu wody w Płocku oraz na wodowskazach w Kępie Polskiej powyżej stanu alarmowego.

Lodołamanie na Wiśle prowadzone było początkowo przez 6 lodołamaczy; następnie prace prowadziło 8 lodołamaczy, a w końcowym etapie w akcji lodołamania brało udział do 10 lodołamaczy.

Aktualny stan wody w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody średniej i wysokiej. Stan wysoki zanotowano na Przemszy, Nidzie, Wisłoku, Kamiennej, Wieprzu, Tyśmienicy, Radomce, Supraśli, Omulwi, Orzycu, Bugu, Krznie, Nurcu, Liwcu, Wkrze, Bzurze i Drwęcy oraz lokalnie na Wiśle, Sole, Skawie, Rabie, Dunajcu, Popradzie, Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Sanie, Pilicy, Narwi i Biebrzy.

Akcja lodołamania na Odrze

W akcji lodołamania na Dolnej Odrze uczestniczyło łącznie 13 lodołamaczy, w tym 7 jednostek ze szczecińskich Wód Polskich oraz 6 jednostek niemieckich. Polsko-niemiecka akcja lodołamania, koordynowana przez Wody Polskie, rozpoczęła się 15 lutego 2021 r., a zakończyła się sukcesem 23 lutego 2021 r. Dzięki tym działaniom minęło zagrożenie powodzią zatorową w regionie.

Stan wody w dorzeczu Odry układa się w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej. Stan wysoki zanotowano na Widawie, Nerze i Prośnie oraz lokalnie na Odrze, Małej Panwi, Nysie Kłodzkiej, Ślęzie, Strzegomce, Kaczawie, Baryczy, Bobrze, Warcie i Noteci. Stan niski obserwowano lokalnie na Bystrzycy i Kwisie.

Pracownicy PGW WP prowadzą bieżącą obserwacje zmian zjawisk lodowych na rzekach. Obecnie następuje ich zanik.

Źródło Ministerstwo Infrastruktury

Zobacz podobne

Ministerstwo Klimatu: Tegoroczny budżet programu „Moja woda” wzrośnie o ponad 10 mln zł

Autor

Andrzej Adamczyk: Via Carpatia jest uzupełnieniem drogowej sieci w Europie

KM

KE przedstawiła propozycje limitów połowów ryb w Bałtyku w 2022 r.

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie