Polski Portal Morski
Aktualności Extra Historia Stocznie

ORP Błyskawica już odholowany do stoczni

ORP Błyskawica został odholowany do stoczni. Naprawę dokową okrętu-muzeum ORP Błyskawica przeprowadzi Stocznia Wojenna w Gdyni. Za ponad 7,1 mln zł na najbardziej popularnym w Gdyni obiekcie muzealnym zostaną wykonane prace konserwujące elementy podwodne i nawodne.


W doku Stoczni Wojennej w Gdyni w ciągu 90 dni mają zostać wykonane wszystkie prace na zasłużonym nie tylko dla Polski niszczycielu. Będzie to pierwszy remont ORP „Błyskawica” od 2014 roku. Po siedmiu latach okręt-muzeum, który jest wizytówką Gdyni, przejdzie tzw. naprawę dokową. Konserwacji poddane zostaną zarówno części podwodne, jak i te, które na co dzień możemy oglądać.

Na 85-letnim okręcie będą nie tylko wymieniane elementy, zostanie też on odmalowany specjalną farbą antykorozyjną. Prace będą kosztować nieco ponad 7,1 mln zł. Wykonawca – Stocznia Wojenna – zapewnia 3 lata gwarancji na wykonane prace na okręcie. To właśnie okres udzielonej gwarancji oraz cena okazały się w przetargu kluczowe, bo startujące w nim Gdańska Stocznia Remontowa i Stocznia Remontowa Nauta przedstawiły nie tylko wyższe ceny, ale też krótszy okres gwarancji.


ORP „Błyskawica”
ORP „Błyskawica” jako okręt-muzeum funkcjonuje od roku 1976. Ten polski niszczyciel zbudowano w latach 1935-1936 w Wielkiej Brytanii. W 1937 r. pierwszy raz wpłynął on do Gdyni. Do rozpoczęcia wojny był w służbie Polskiej Marynarki Wojennej.

Załoga Błyskawicy walczyła dzielnie na Morzu Północnym i Śródziemnym, na Atlantyku, kanale La Manche i w Zatoce Biskajskiej. Okręt podczas II wojny światowej zniszczył dwa niszczyciele i dwa eskortowce, uszkodził trzy okręty podwodne, zestrzelił też trzy samoloty nieprzyjacielskie.

Źródło Trójmiasto.pl film Miasto Gdynia gdynia.pl

Zobacz podobne

Kanał Sueski. Holowniki próbują przemieścić kontenerowiec

AB

Korytarz TEN-T to nowe możliwości rozwoju gospodarczego Polski

BS

Portugalia/ Politolog: wiarygodność USA Bidena spada; sojusznicy będą szukać “planu B”

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie