Polski Portal Morski
Bezpieczeństwo Extra

Port w Antwerpii wykorzystywany przez przestępców. Policja przejmuje 17 ton kokainy

W wyniku trwającej dwa lata operacji przeciwko gangom handlarzy narkotyków belgijska policja przejęła 17 ton kokainy i aresztowała 48 osób – poinformował we wtorek na konferencji prasowej prokurator Frederic Van Leeuw. Kluczem do sukcesu było złamanie aplikacji szyfrującej połączenia telefoniczne Sky ECC, uważanej dotychczas za jedną z najlepszych na świecie.

Podczas dochodzenia śledczy przechwycili około 1 mld zaszyfrowanych wiadomości, z których prawie połowa została już odczytana. Dzięki temu policja uzyskała informacje na temat organizacji przestępczych, działających zwłaszcza w rejonie Antwerpii. Właśnie tam 1500 funkcjonariuszy przeprowadziło we wtorek rano obławy na członków gangów narkotykowych. Prokurator generalny nazwał to “największą operacją policyjną w Belgii”.

Oprócz 17 ton kokainy, skonfiskowano również łącznie 1,2 mln euro, diamenty, biżuterię, luksusowe pojazdy, mundury policyjne i broń.

Śledztwo trwało od dwóch lat z zachowaniem najwyższych środków dyskrecji. Kiedy jakieś przestępstwo wymagało natychmiastowej interwencji policji, to pro forma otwierano nową sprawę, żeby nie “spalić” głównego wątku i nie wzbudzić podejrzeń przestępców.

“Operacja koncentrowała się na zniszczeniu infrastruktury Sky ECC, rozebraniu sieci dystrybucji i przejęciu przestępczego majątku handlarzy” – poinformował prokurator federalny.

“Po raz kolejny wyszło na jaw, jak przestępcy wykorzystują port w Antwerpii. Legalna ekonomia jest zakładniczką gangów. Nie możemy na to pozwalać” – podkreślił.

źródło:PAP/zd:.wikimedia.org

Istotne wiadomości dotyczące gospodarki morskiej znajdziecie Państwo na portalu morskim Polski Morskiej https://polska-morska.pl

Zobacz podobne

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

KD

Warszawskie Wody Polskie nie zaakceptowały taryf MPWiK za wodę i ścieki

AB

Premier Morawiecki o konieczności większego zaangażowania USA w Inicjatywę Trójmorza

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie