Polski Portal Morski
Inne Ministerstwo Ważne

Nowa droga S3 łącząca południe Polski z wybrzeżem morskim i terminalem promowym w Świnoujściu już otwarta!

Nowo wybudowany odcinek drogi S3 Brzozowo-Miękowo, a także rozbudowany odcinek Miękowo-Rzęśnica, łącznie 42 km, otwarto oficjalnie we wtorek. Droga łączy Szczecin i południe Polski z wybrzeżem morskim i terminalem promowym w Świnoujściu.

Droga ekspresowa S3 jest częścią korytarza transportowego łączącego Skandynawię z Adriatykiem. Codziennie tysiące ciężarówek przypływa lub odpływa promami łączącymi Świnoujście ze szwedzkim Ystad lub Trelleborgiem, aby drogą S3 rozpocząć podróż na południe Europy i w innych kierunkach.

Jest to również główna magistrala drogowa wzdłuż zachodniej granicy Polski, łącząca trzy autostrady: A6, A2 i A4. Obecnie, razem z oddanymi dzisiaj do ruchu odcinkami z liczącej około 480 km drogi, gotowych jest już 402,3 km, czyli 83,6 proc. tej trasy.

Obecnie trwają jeszcze roboty budowlane na odcinkach S3 od Bolkowa do Lubawki, gdzie są drążone dwa tunele. W IV kwartale tego roku powinna zakończyć się realizacja odcinka Lubin – Polkowice (woj. dolnośląskie). W województwie zachodniopomorskim w sierpniu ubiegłego roku podpisano umowy na realizację w formule Projektuj i buduj, odcinków od Świnoujścia do Troszyna. Opracowywanie projektów budowlanych jest już zaawansowane, na wiosnę przyszłego roku powinny ruszyć roboty budowlane. Ich zakończenie, które jest planowane w roku 2024, będzie oznaczało zakończenie realizacji całej drogi ekspresowej S3.

W ramach prac powstał nowy dwujezdniowy odcinek Brzozowo-Miękowo o długości 22,4 km. Fragment od Miękowa do Rzęśnicy został natomiast dostosowany do współczesnych parametrów drogi ekspresowej.

„Zwiększamy bezpieczeństwo na polskich drogach. Dziś tutaj, w Zachodniopomorskiem możemy powiedzieć „jedziemy”. Jedziemy nowoczesną, bezpieczną, komfortową drogą o parametrach – bez mała – autostrady, bo drogą ekspresową: 19 km przebudowanej drogi, nowoczesne węzły, drogi serwisowe, ogrodzenia i wszystko to, czego wymaga bezpieczna droga i 22 km nowej drogi ekspresowej w nowodrożu – razem ponad 40 km” – powiedział we wtorek podczas oficjalnego otwarcia odcinków drogi S3 minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak podała GDDKiA, na ponad 22-kilometrowym odcinku nowej S3 od Brzozowa do Miękowa powstały węzły drogowe Babigoszcz, Przybiernów i Brzozowo oraz para MOP Przybiernów. Droga przebiega w większości przez tereny leśne, powstało w związku z tym pięć przejść dla dużych zwierząt, w tym cztery górne. Nowa dwujezdniowa S3 połączyła zakończone w latach 2011-2012 obwodnice Miękowa oraz Troszyna, Parłówka i Ostromic.

We wtorek zniknęły ostatnie utrudnienia i zawężenia ruchu drogowego, zaczęła obowiązywać docelowa organizacja ruchu z ograniczeniem prędkości do 120 km/h.

Dwujezdniowa droga na odcinku Miękowo-Rzęśnica powstała w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Trasa nie spełniała już współczesnych standardów drogi ekspresowej. W ramach kontraktu o wartości 126,3 mln zł w miejscowości Kliniska Wielkie powstał węzeł drogowy, który zastąpił wcześniejsze skrzyżowanie z przejściem dla pieszych. Kompleksowo przebudowany został również węzeł Rzęśnica z drogą wojewódzką nr 142.

Realizacja odcinka Brzozowo-Miękowo była dofinansowana ze środków UE kwotą 191,7 mln zł. Inwestycje na obu odcinkach realizowała firma Budimex. Łączna całkowita wartość inwestycji dla dwóch odcinków S3 wyniosła 583,8 mln zł.

źródło PAP

Zobacz podobne

Projekt „Polimery Police” ukończony w 60%

AB

Kanał żeglugowy przez Mierzeję okiem wykonawców

AB

Stocznia Szczecińska przekazała niemieckiemu armatorowi kontenerowiec z serii „Kairo”

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie