Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

PGE i Orsted sfinalizowały tworzenie joint venture dla offshore

PGE i Orsted sfinalizowały w czwartek transakcję przejęcia przez duńską firmę połowy udziałów w dwóch spółkach, które mają budować farmy wiatrowe na Bałtyku. Na dziś kwota transakcji to 686 mln zł – poinformował PAP prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Spółki Orsteda objęły po 50 proc. udziałów w projektach Baltica 2 oraz Baltica 3. Duńczycy staną się wspólnikami po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego spółek. Dwie budowane wspólnie farmy mają mieć łączną moc rzędu 2,5 GW.

„Na dziś cena za 50 proc. udziałów w projektach Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica, kształtuje się na poziomie 686 mln złotych. Kwota ta gwarantuje, że do momentu finalnej decyzji inwestycyjnej PGE nie będzie ponosić już dodatkowych nakładów inwestycyjnych na tę największą inwestycję offshore w polskiej części Bałtyku” – powiedział PAP Dąbrowski.

Po spełnieniu ustalonych założeń do wniesienia dodatkowych wkładów będą jednak zobowiązane spółki Orsteda. „W zależności od ostatecznych warunków inwestycji, finalna kwota może jeszcze zostać powiększona o dodatkowe płatności. Mogą one sięgnąć nawet 1 miliarda złotych” – podkreślił prezes PGE.

W ramach zamknięcia transakcji odpowiednie podmioty z obu grup zawarły szereg umów. Regulują między innymi zasady ładu korporacyjnego spółek, zasady funkcjonowania zintegrowanych zespołów projektowych, zobowiązania stron w zakresie finansowania i świadczenia innego rodzaju wsparcia na rzecz spółek, ograniczenia dotyczące zbywalności udziałów w spółkach joint venture oraz skutki naruszenia postanowień i zmiany kontroli.

Orsted to największy na świecie inwestor w offshore, który do 2022 r. ma zbudować farmy wiatrowe na morzu o łącznej mocy 9,9 GW, które będą zlokalizowane u wybrzeży Wielkiej Brytanii, Danii, Niemiec, Holandii, ale także USA i Tajwanu.

Źródło Pap

Zobacz podobne

Cargo Lift czwartą firmą z grantem w ramach „Invest In Pomerania 2020”

Autor

PGNiG: sprzedaż małego LNG bije rekordy

AB

Pierwszy taki start polskiej załogi od blisko pół wieku

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie