Polski Portal Morski
Aktualności

Działania przeciwpowodziowe w zlewni Prądnika Korzkiewskiego

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Krakowie, w ramach programu działań na rzecz środowiska i klimatu LIFE, zdecydował o wdrożeniu rozwiązań spowalniających spływ wód powierzchniowych w zlewni Prądnika Korzkiewskiego. Budowa suchego zbiornika retencyjnego zostanie zastąpiona planami działań, które ograniczą spływ powierzchniowy, zwiększając tym samym bioróżnorodność i ochronę lokalnego krajobrazu. W planach pozostaje natomiast budowa trzech pozostałych zbiorników retencyjnych.

– „Rząd ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo Polaków – w tym bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Dla Krakowa ważna jest kwestia doliny rzeki Prądnik. W czasie konsultacji społecznych planów zarządzania ryzykiem powodziowym okazało się, że dotychczasowe analizy były nieprawidłowe i mogły prowadzić do błędnych wniosków. Dlatego skorygowaliśmy wcześniejsze plany. Dziękuję uczestnikom konsultacji.”  – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Podczas konsultacji społecznych projektów aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym (aPZRP) wpłynął szereg uwag i wniosków dotyczących inwestycji planowanych w zlewni Prądnika. Plany budowy zbiornika wodnego w górnym odcinku rzeki spotkały się z dużym sprzeciwem społecznym. Dodatkowo duże zmiany w wartościach przepływów spowodowały, że RZGW w Krakowie podjął decyzję o zmianie w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, tym samym rezygnując z budowy zbiornika w górnej części zlewni na terenie gminy Wielka Wieś.

Ze względu na powtarzające się w ostatnich latach zdarzenia powodziowe oraz postępującą działalność człowieka, zwiększającą odpływ wód opadowych do cieków, w planach pozostaje budowa trzech pozostałych zbiorników, zlokalizowanych w dolnym odcinku rzeki Prądnik na ciekach: Garliczka, Sudół Dominikański oraz Prądnik.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury fot. dziennikpolski24.pl

Zobacz podobne

Skuteczna ochrona obiektów strategicznej infrastruktury energetycznej jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego

Pio Su

Ustawa o rewitalizacji Odry podpisana!

KM

Boże Narodzenie na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie