Polski Portal Morski
Aktualności

Działania przeciwpowodziowe w zlewni Prądnika Korzkiewskiego

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Krakowie, w ramach programu działań na rzecz środowiska i klimatu LIFE, zdecydował o wdrożeniu rozwiązań spowalniających spływ wód powierzchniowych w zlewni Prądnika Korzkiewskiego. Budowa suchego zbiornika retencyjnego zostanie zastąpiona planami działań, które ograniczą spływ powierzchniowy, zwiększając tym samym bioróżnorodność i ochronę lokalnego krajobrazu. W planach pozostaje natomiast budowa trzech pozostałych zbiorników retencyjnych.

– „Rząd ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo Polaków – w tym bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Dla Krakowa ważna jest kwestia doliny rzeki Prądnik. W czasie konsultacji społecznych planów zarządzania ryzykiem powodziowym okazało się, że dotychczasowe analizy były nieprawidłowe i mogły prowadzić do błędnych wniosków. Dlatego skorygowaliśmy wcześniejsze plany. Dziękuję uczestnikom konsultacji.”  – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Podczas konsultacji społecznych projektów aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym (aPZRP) wpłynął szereg uwag i wniosków dotyczących inwestycji planowanych w zlewni Prądnika. Plany budowy zbiornika wodnego w górnym odcinku rzeki spotkały się z dużym sprzeciwem społecznym. Dodatkowo duże zmiany w wartościach przepływów spowodowały, że RZGW w Krakowie podjął decyzję o zmianie w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, tym samym rezygnując z budowy zbiornika w górnej części zlewni na terenie gminy Wielka Wieś.

Ze względu na powtarzające się w ostatnich latach zdarzenia powodziowe oraz postępującą działalność człowieka, zwiększającą odpływ wód opadowych do cieków, w planach pozostaje budowa trzech pozostałych zbiorników, zlokalizowanych w dolnym odcinku rzeki Prądnik na ciekach: Garliczka, Sudół Dominikański oraz Prądnik.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury fot. dziennikpolski24.pl

Zobacz podobne

Drugie życie najdłuższej flagi biało-czerwonej z Międzyzdrojów

PL

Stena Line ograniczy emisję CO2 z promu Stena Nordica

BS

PGE Baltica partnerem kolejnej edycji studiów podyplomowych na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie