Polski Portal Morski
Fot. Adam Guz/KPRM
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Premier Morawiecki o konieczności większego zaangażowania USA w Inicjatywę Trójmorza

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w czwartek na konferencji think tanku Atlantic Council konieczność mocniejszego zaangażowania się USA w Inicjatywę Trójmorza. Ocenił, że projekt ten „jest wciąż niedoceniany” przez stronę amerykańską.

Szef polskiego rządu wziął udział w wirtualnej konferencji światowych liderów zorganizowanej przez Atlantic Council.

W rozmowie z Ianem Brzezinskim, ekspertem tego think tanku, Morawiecki stwierdził, że „Inicjatywa Trójmorza jest wciąż niedoceniana przez administrację Stanów Zjednoczonych”. W ocenie premiera obszar Europy Środkowej powinien być interesujący dla amerykańskich inwestorów i stanowić dla nich „bramę do UE”, szczególnie w okresie odbudowy gospodarczej po pandemii.

Morawiecki podkreślił, że Inicjatywę Trójmorza stworzono, by „wzmocnić naszą tożsamość i siłę naszej gospodarki w stosunku do Chin”.

W kontekście rywalizacji z Moskwą i Pekinem Morawiecki opowiedział się ze współpracą między USA i UE. Wskazał na „te same systemy wartości i interesy” w sprawach dotyczących Rosji, potencjalnej czwartej fali pandemii Covid-19 czy wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i nierównościami.

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 roku z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie członkami grupy jest 12 państw członkowskich UE położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. W skład Inicjatywy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Celem inicjatywy jest promowanie dialogu oraz współpracy gospodarczej na rzecz rozwoju infrastruktury w regionie w sferze produkcji energii, transportu oraz usług cyfrowych. W październiku 2020 roku w stolicy Estonii odbył się szczyt Trójmorza z udziałem siedmiu prezydentów państw regionu, którzy uczestniczyli w spotkaniu wirtualnie i trzech, którzy byli na miejscu, w Tallinie.

Fundusz Trójmorza, zainicjowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank, stanowi ekonomiczny instrument Inicjatywy Trójmorza. Przedstawiciele Funduszu deklarują chęć zebrania około 3-5 mld euro. Inwestycje z tych środków w infrastrukturę mają zniwelować różnice w rozwoju między krajami regionu a zachodnią częścią Starego Kontynentu oraz rozwinąć połączenia Północ-Południe.

Źródło Pap fot. Polskie Radio

Zobacz podobne

GUS: w te wakacje nad morzem odpoczywało o 13,5 proc. turystów więcej niż rok temu

KM

Trwa budowa deptaków w Karsiborze

KM

Ministrowie obrony państw nordyckich i bałtyckich: Gotlandiakluczowa dla regionu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie