Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Turystyka

Od niedzieli wystawa „Polska nad Bałtykiem w plakacie 20-lecia międzywojennego”

Ponad 30 plakatów z okresu międzywojennego, z motywami okrętów, sylwetek marynarzy, a także propagujących wydarzenia związane z marynarką wojenną można oglądać na wystawie „Polska nad Bałtykiem w plakacie 20-lecia międzywojennego” w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym.

Plakaty prezentowane na wystawie propagowały wydarzenia związane z marynarką wojenną oraz Funduszem Obrony Morskiej i Ligą Morską i Kolonialną. Prace z motywami okrętów i statków, sylwetek marynarzy prezentowane są w czterech grupach. Pierwszą otwiera plakat akcentujący powrót Polski nad morze i obecność odrodzonego państwa nad Bałtykiem oraz powtórne odzyskanie dostępu do niego w 1945 roku. Drugi temat ilustrują plakaty związane z Polską Marynarką Wojenną i Funduszem Obrony Morskiej. Trzeci wątek przypomina działalność Ligi Morskiej i Kolonialnej. Ostatni odnosi się do Gdyni, budowanych stoczni i żeglugi pasażerskiej.

Kuratorami wystawy jest Irena Przymus i dr Leszek Rościszewski.

„Plakat posłużył w przypadku tej wystawy, jako taki pretekst, żeby z jednej strony potraktować go jako źródło ikonograficzne, ale też, jako materiał ilustrujący dany moment historyczny, atmosferę, klimat tamtych czasów. Pamiętajmy, że był to bardzo istotny moment; odradzająca się Polska ponownie uzyskała dostęp do morza. W tamtym czasie oczy społeczeństwa i władz były skierowane właśnie na ten obszar kraju i próbowano odbudowywać tożsamość Polski nad Bałtykiem” – tłumaczyła PAP Przymus.

Dodała, że plakat służył do tego, by dotrzeć do społeczeństwa, by szerzyć „myśl morską, by społeczeństwo zaczęło się identyfikować z tym, że jesteśmy krajem nadmorskim”. „Stąd też ta idea rozbudowy floty zarówno cywilnej, jak i wojskowej, stąd też budowa portu w Gdyni – wielkie przedsięwzięcie, właściwie takie sztandarowe działanie w tamtym okresie – i wszystko to, odbijało się właśnie w plakacie, to znakomity dokument tamtej epoki” – wskazała.

Przymus zauważyła, że tamten okres to również rozwój polskiego plakatu. „W okresie międzywojennym centrum rozwoju sztuki graficznej przeniosło się do Warszawy. Tam koncentrowało się życie polityczne i gospodarcze i pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na środki komunikacji społecznej i plakat zaczął odgrywać bardzo ważną rolę” – mówiła.

„O ile wcześniejszy okres rozwoju plakatu wiązał się z tym, iż w projektowanie plakatu angażowali się artyści, malarze – oni zresztą nasycali i wprowadzili te elementy artystyczne do plakatu – tak w okresie międzywojennym mamy już do czynienia ze specjalistami wykształconymi w dziedzinach graficznych, profesjonalistami” – dodała.

Wśród prezentowanych prac znalazły się m.in. plakaty Bolesława Surałły, Tadeusza Trepkowskiego, czy Stefana Juliusza Norblina.

„Nie tylko dla młodzieży, plakat – jako dokument tamtych czasów – może być interesujący, ale jest to też forma interesująca dla wszystkich sympatyków i osób zainteresowanych tematyką morską w różnych aspektach” – powiedział PAP dr Leszek Rościszewski, drugi z kuratorów wystawy. Jak zaznaczył, ekspozycję ubogacają m.in. zdjęcia polskiej floty z tamtego okresu. Dzięki temu – wskazał – można zobaczyć, jak plakaty „przekłamywały nieco rzeczywistość”.

„Na plakatach wiele obiektów prezentowanych jest jako naprawdę spore jednostki, a w rzeczywistości to były +łupinki+. Podobnie statki cywilne – na plakacie pokazywane były jako monumentalne, wyższe o jeden pokład, następowała monumentalizacja tych obiektów. Podobnie prezentowano uzbrojenie – wielość dział, ogromne lufy – to miało pokazywać potęgę tych okrętów. Na wystawie można samemu zobaczyć, jak naprawdę to wszystko wyglądało, a jak było obrazowane” – dodał.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą zarówno ze zbiorów Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Plakatu w Wilanowie Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie i Muzeum Miasta Gdyni.

Ekspozycję wzbogaca bandera z okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, zakupiona ze składek Funduszu Obrony Morskiej, oraz chorągiew Ligii Morskiej i Kolonialnej z Gniezna (ze zbiorów Muzeum Sztuk Użytkowych Oddziału MNP).

Prezentowane są także fotografie i pocztówki wydane nakładem LMiK oraz fragmenty kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej z 1938 r., przedstawiającej okręty podczas ćwiczeń na morzu – ze zbiorów Instytutu Audiowizualnego Filmoteki Narodowej w Warszawie.

Wystawę „Polska nad Bałtykiem w plakacie dwudziestolecia międzywojennego” można oglądać od niedzieli do 9 stycznia w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym.

źródło PAP/fot.Jerzy Bałuk Muzeum Miasta Gdyni

Zobacz podobne

123 dostawa LNG do Terminalu LNG w Świnoujściu

BS

Projekt budżetu: w przyszłym roku 210 mln zł na drogę wodną przez mierzeję

KM

Polsko-duńsko-szwedzkie seminarium o Baltic Pipe: agresja Rosji dowiodła, że jest projektem kluczowym dla Europy

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie