Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Porty

Nigeryjska ropa w rafinerii LOTOSU

125 tysięcy ton nigeryjskiej ropy Forcados trafiło do przerobu w rafinerii Grupy LOTOS w połowie maja br. To pierwsza dostawa tej ropy w historii firmy oraz kolejny gatunek surowca w bogatym portfolio gatunków przerobionych dotychczas w gdańskim zakładzie.

Ropa Forcados pochodzi z Nigerii – kraju o największej produkcji ropy naftowej w Afryce, szóstej wśród krajów OPEC oraz jedenastej na świecie. Złoża usytuowane są w delcie Nigru, skąd transportowane są rurociągiem Trans Forcados do terminala morskiego o tej samej nazwie. Średnia dobowa produkcja z tego złoża wynosi około 250 tys. baryłek.

Surowiec rozładowano na początku kwietnia w gdańskim Naftoporcie. W połowie maja trafił do przerobu w rafinerii LOTOSU. Forcados jest ropą parafinowo-naftenową. Charakteryzuje się średnią gęstością, niską zawartością siarki, azotu, metali i asfaltenów. Jest bogata we frakcje napędowe, a uboga w pozostałość próżniową. Dzięki temu będzie można z niej wyprodukować więcej produktów wysokomarżowych.

Surowiec jest w pełni mieszalny z większością przerabianych przez rafinerię LOTOSU rop naftowych, w tym z rosyjską ropą REBCO. Dobra kompatybilność ropy Forcados jest sporym atutem w logistyce wewnętrznej. Można ją składować i przerabiać bez ryzyka z pozostałymi gatunkami ropy naftowej, które znajdują się w zbiornikach.

Dywersyfikacja dostaw ropy

Zakup ropy z Nigerii to element strategicznych działań ukierunkowanych na wzmocnienie bezpieczeństwa Polski w sektorze energii. Obecnie rafineria LOTOSU w Gdańsku magazynuje i przerabia 13 gatunków rop innych niż rosyjska ropa REBCO. Ich udział w zakupach od stycznia do końca kwietnia 2021 r. to blisko 20 proc.

– Dywersyfikacja dostaw jest dziś niezwykle ważna. Pozwala zapewnić stabilność i ciągłość dostaw ropy do naszej rafinerii. Pozyskanie ropy z Afryki to dowód na to, że nawiązujemy i kontynuujemy relacje handlowe z dostawcami z różnych kontynentów. Rafineria LOTOSU jako nowoczesny zakład jest w stanie przerabiać szeroką gamę gatunków rop. Widać więc, że nasz zakład jest elastyczny i stale się rozwija – mówi Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy LOTOS.

źródło : Lotos

Zobacz podobne

Statek-muzeum „Dar Pomorza” i nowe molo Południowe w Gdyni

BS

Nowy port w Policach rozpoczyna działalność

KM

Port Gdańsk nagrodzony przez European Sea Ports Organisation

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie