Polski Portal Morski
Ministerstwo

Przeciwdziałanie skutkom suszy tematem międzyresortowego spotkania w Ministerstwie Infrastruktury

Przeciwdziałanie skutkom suszy było tematem międzyresortowego spotkania, które odbyło się 24 czerwca 2021 r. w Ministerstwie Infrastruktury. Wzięli w nim udział: wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Państwowego Instytutu Geologicznego.

W MI o przeciwdziałaniu skutkom suszy

Na spotkaniu omówiono obecną oraz prognozowaną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną w Polsce oraz działania, które są i będą podejmowane w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. — W ostatnich kilkunastu latach nasila się występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym powodzi i suszy. Aby zapobiegać ich negatywnym skutkom należy położyć nacisk na prace nad specustawą suszową oraz rozwój systemów melioracji wodnych, które przyczynią się do zwiększenia ilości retencjonowanej wody w Polsce — powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.


Przedstawiciele państwowej służby hydrologiczno-metrologicznej oraz państwowej służby hydrogeologicznej przekazali informację na temat obecnego i prognozowanego w najbliższych tygodniach stanu wód w Polsce. Wskazano, że obecnie stan wód zarówno podziemnych, jak i powierzchniowych utrzymuje się na dobrym poziomie, jednak pod koniec lipca tego roku sytuacja może ulec pogorszeniu, szczególnie w południowej i południowo-zachodniej części kraju.

Podczas spotkania omówiono ponadto działania zarówno na poziomie legislacyjnym, planistycznym, jak i wdrożeniowym, które są podejmowane przez poszczególne instytucje w celu przeciwdziałania skutkom suszy. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało m.in. o etapie prac w zakresie specustawy suszowej. Przedstawiciel PGW WP omówił działania techniczne, a także zadania inwestycyjne i utrzymaniowe prowadzone przez Wody Polskie. MKiŚ przedstawiło działania w zakresie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców oraz Strategicznego Planu Adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030 w przeciwdziałaniu skutkom suszy. Przedstawiciele MKiŚ zwrócili także uwagę na brak lokalnych strategii w zakresie działań przeciwdziałających suszy. Przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych omówił kwestię rozwoju systemu małej retencji na obszarach leśnych. Uczestnicy spotkania wskazali m.in. na potrzebę zakończenia prac nad zmianami prawnymi, skutecznego i konsekwentnego wdrażania zaplanowanych działań oraz utworzenia krajowego portalu prezentującego aktualne mapy zagrożenia suszą.

Ministerstwo Infrastruktury planuje organizację kolejnych spotkań poświęconych omówieniu zagadnień związanych z przeciwdziałaniem skutkom suszy.

Źródło MI zdj. gł. Pixabay

Zobacz podobne

Budowa kolei dużych prędkości szansą na rozwój

AB

Minister Marek Gróbarczyk o najważniejszych inwestycjach

AB

Morawiecki: gazoport, Baltic Pipe i tunel w Świnoujściu pokazują czym jest racja stanu

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie