Polski Portal Morski
Aktualności Inne Porty Ważne

Terminal kontenerowy to wielka szansa na rozwój nie tylko Pomorza Zachodniego

Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu to kluczowa inwestycja w sektorze morskim w Polsce, a jego budowa jest wielką szansą na rozwój – mówił Arkadiusz Marchewka podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej.

Posiedzenie rządowej komisji rozwiało wszelkie wątpliwości co do planów budowy terminala w Świnoujściu. Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka podkreśla, że inwestycja jest jedną z kluczowych.

– Naszym celem jest realizacja tej inwestycji. Uważamy, że budowa portu kontenerowego jest wielką szansą na rozwój nie tylko Pomorza Zachodniego, ale całego wybrzeża i z dużym znaczeniem dla Polski – mówił Marchewka.

Zdaniem Stanisława Iwana, p.o. prezesa ZMPSiŚ, by inwestycja po ukończeniu funkcjonowała sprawnie, konieczne będą zmiany w infrastrukturze kolejowej.

– W Krajowym Programie Kolejowym, na liście podstawowej, nie ma inwestycji związanych z przebudową infrastruktury kolejowej prowadzącej do Świnoujścia. Uważam, że bez tej inwestycji, jest to niezwykle trudne, żebyśmy w odpowiedni sposób mogli realizować przewozy od strony lądu – mówił Iwan.

Umowa przedwstępna z wykonawcą planowanej inwestycji podpisana została w ubiegłym roku. Terminal ma być gotowy w 2028 roku.

źródło: Radio Szczecin / fot. archiwum

Zobacz podobne

Szczeciński żaglowiec STS Fryderyk Chopin przechodzi renowację

AB

IMGW ostrzega przed wzrostem stanu wód w rzekach

MZ

Rusza nowe połączenie intermodalne pomiędzy Portem Koper a BCT

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie