Polski Portal Morski
Aktualności Inne Porty Ważne

Terminal kontenerowy to wielka szansa na rozwój nie tylko Pomorza Zachodniego

Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu to kluczowa inwestycja w sektorze morskim w Polsce, a jego budowa jest wielką szansą na rozwój – mówił Arkadiusz Marchewka podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej.

Posiedzenie rządowej komisji rozwiało wszelkie wątpliwości co do planów budowy terminala w Świnoujściu. Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka podkreśla, że inwestycja jest jedną z kluczowych.

– Naszym celem jest realizacja tej inwestycji. Uważamy, że budowa portu kontenerowego jest wielką szansą na rozwój nie tylko Pomorza Zachodniego, ale całego wybrzeża i z dużym znaczeniem dla Polski – mówił Marchewka.

Zdaniem Stanisława Iwana, p.o. prezesa ZMPSiŚ, by inwestycja po ukończeniu funkcjonowała sprawnie, konieczne będą zmiany w infrastrukturze kolejowej.

– W Krajowym Programie Kolejowym, na liście podstawowej, nie ma inwestycji związanych z przebudową infrastruktury kolejowej prowadzącej do Świnoujścia. Uważam, że bez tej inwestycji, jest to niezwykle trudne, żebyśmy w odpowiedni sposób mogli realizować przewozy od strony lądu – mówił Iwan.

Umowa przedwstępna z wykonawcą planowanej inwestycji podpisana została w ubiegłym roku. Terminal ma być gotowy w 2028 roku.

źródło: Radio Szczecin / fot. archiwum

Zobacz podobne

Duński gigant energetyczny Orsted „nie ma zamiaru” płacić w rublach za rosyjski gaz

BS

 Greenpeace zablokował tankowiec z rosyjską ropą

BS

Bliżej rozwiązania patu ws. Portu Elbląg? „Będziemy rozmawiać jak i kiedy pogłębić tor wodny do Elbląga”

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie