Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Ukraina/ Zełenski: Nord Stream 2 to zagrożenie i pułapka

Gazociąg Nord Stream 2 to energetyczne zagrożenie i pułapka pod względem bezpieczeństwa – ocenił w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Uznał też, że jego kraj powinien otrzymać odpowiedź w sprawie tego, kiedy będzie członkiem UE i NATO.

Cała Europa powinna się zjednoczyć, by przeciwdziałać „energetycznemu zagrożeniu”, jakim jest Nord Stream 2 – uważa Zełenski. „Należy nadal przeciwdziałać realizacji projektu Nord Stream 2 i angażować do tej trudnej walki wszystkich partnerów” – podkreślił prezydent podczas forum „Ukraina 30. Polityka międzynarodowa”.

W opinii Zełenskiego we wdrożeniu w eksploatację NS2 „chodzi nie o gospodarkę, a o broń”. „I nie tylko przeciwko Ukrainie, ale też, jestem przekonany, broń przeciwko całej Europie w przyszłości” – dodał. Według niego ten projekt to „pułapka” pod względem bezpieczeństwa.

Zełenski ocenił też podczas swojego wystąpienia, że Ukraina zrobiła już wystarczająco, by otrzymać od partnerów „jasne potwierdzenia tego, kiedy i jak Ukraina będzie członkiem UE i NATO”. Zapewnił, że otrzymanie członkostwa w UE i NATO jest głównym strategicznym priorytetem w polityce zagranicznej Ukrainy.

Podczas tej samej konferencji szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba wyraził przekonanie, że Ukraina będzie członkiem NATO. „To kwestia czasu i ceny, jaką zapłacimy. A dopóki nie jesteśmy członkami wielkiego sojuszu, musimy otoczyć się sojuszami z przyjaznymi państwami” – zaznaczył.

Źródło: PAP. fot. TVP Info

Zobacz podobne

Przewodnicząca KE: Nord Stream 2 nie pomoże w modernizacji Rosji

BS

IMGW wydał alerty drugiego stopnia dotyczące dwóch dopływów Odry

PL

Prezydent o otwarciu Baltic Pipe: To jeden z najważniejszych dni od 1989 r.

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie