Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Wody Polskie przekazują inspektoratom ochrony środowiska blisko 23 mln zł

Dzięki dofinansowaniu od Wód Polskich do Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska trafi nowoczesny sprzęt umożliwiający badanie jakości wody. W tym roku nasze gospodarstwo na podstawie umowy z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska przekazuje kwotę 22 818 000 zł.

– Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska pełnią bardzo ważną rolę w wykrywaniu biologicznego i chemicznego skażenia wód. Specjalistyczny sprzęt jest niezbędny do pracy w terenie. O tym jak bardzo jest potrzebny, mogliśmy się przekonać chociażby latem ubiegłego roku, gdy WIOŚ badał próbki wód po skażeniu rzeki Baryczy – powiedział Przemysław Daca Prezes PGW Wody Polskie. – To już kolejna transza dofinansowania przekazana inspektoratom ochrony środowiska przez nasze Gospodarstwo – dodał Prezes Wód Polskich.

W 2019 r. PGW Wody Polskie przekazały 21 mln zł. Tegoroczne dofinansowanie również jest przeznaczone na zakup sprzętu służącego do kontroli i monitoringu pod kątem zanieczyszczeń azotanami. W ramach dofinansowania zostaną zakupione m.in. specjalistyczne samochody, sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, doposażone zostaną także laboratoria inspektoratu ochrony środowiska. W ramach kwoty 22 818 000 zł sfinansowane zostaną również szkolenia dla pracowników GIOŚ i WIOŚ. Wsparcie jest związane z realizacją zadań związanych z prowadzeniem monitoringu i kontroli wdrażania Dyrektywy Azotanowej dotyczącej ochrony wód.

Zakupiony sprzęt będzie służył inspektoratom ochrony środowiska do monitoringu i kontroli czystości wód. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska dysponują specjalistycznym sprzętem, który bada i analizuje próbki wody, jeśli jest podejrzenie jej skażenia. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska są odpowiedzialne za pobieranie i badanie próbek wody oraz bezpośrednią kontrolę przestrzegania przepisów o ochronie środowiska.

Inspektoraty Ochrony Środowiska podlegają Wojewodom oraz nadzorowi merytorycznemu Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

źródło: wody polskie

Zobacz podobne

Pierwsze cumowanie na nowym terminalu w Porcie Gdynia

BS

Pola zakończyła pracę przy Baltic Pipe

JJ

Litwa/ Sankcje na Białoruś zmniejszą eksport potażu z tego kraju przez Kłajpedę

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie