Polski Portal Morski
Aktualności Inne

ING BSK: wydatki Polski na import ropy, węgla i gazu w styczniu br. były o 1/3 niższe niż przed rokiem

Polska korzystała na normalizacji cen surowców energetycznych. Wydatki naszego kraju na import ropy, węgla i gazu w styczniu br. były o 1/3 niższe niż przed rokiem – napisał ekonomista ING BSK Leszek Kąsek w komentarzu do danych NBP.

W styczniu 2024 r. saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 5,1 mld zł. W analogicznym miesiącu 2023 r. saldo rachunku bieżącego również było dodatnie i wyniosło 10 mld zł – poinformował w piątek NBP. W przeliczeniu na euro nadwyżka wyniosła 1,18 mld euro, przy eksporcie na poziomie 27,1 mld euro oraz imporcie rzędu 25,8 mld euro.

„W styczniu Polska zanotowała pokaźną nadwyżkę 1,2 mld euro w obrotach bieżących bilansu płatniczego, po niewielkim deficycie 0,02 mld euro w grudniu 2023. Wynik ten był nieznacznie gorszy od konsensusu (nadwyżka 1,4 mld euro, nasza prognoza 2 mld euro). Szacujemy, że w ujęciu skumulowanym ostatnich 12 miesięcy saldo obrotów bieżących lekko się pogorszyło do +1,4 proc. PKB w styczniu z +1,6 proc. PKB miesiąc wcześniej. Rok temu po styczniu mieliśmy jednak 2 proc. PKB deficytu” – stwierdził w komentarzu do danych NBP ekonomista ING BSK Leszek Kąsek.

Dodał, że w obrotach towarowych nadwyżka wyniosłą 1,3 mld euro, po 0,6-mld deficycie w grudniu. Ocenił, że nadwyżka towarowa w ujęciu 12-miesięcznym utrzymała się na poziomie 1,1 proc. PKB. Wskazał, że eksport wyrażony w euro spadł w styczniu o 4,3 proc. w ujęciu rocznym po 6 proc. spadku w grudniu, za import zmalał o 3,5 proc. w ujęciu rocznym, po 11,3-proc. spadku w grudniu.

„Jeśli chodzi o obroty towarowe, to Polska – jako importer netto surowców energetycznych – korzystała na normalizacji ich cen na światowych rynkach. Szacujemy, że łączne wydatki Polski na import ropy naftowej, węgla i gazu ziemnego w styczniu br. były o 1/3 niższe niż przed rokiem. Dodatkowo, niska dynamika importu potwierdza powolną odbudowę popytu krajowego na początku 2024 roku” – stwierdził ekonomista.

W jego opinii niska dynamika eksportu wynika z utrzymywania się słabego popytu zewnętrznego w strefie euro, a szczególnie w Niemczech.

„Eksporterzy mogą także odczuwać silne realne umocnienie złotego, wynikające zarówno z umocnienia nominalnego kursu złotego (o 7,1 proc. r/r w stosunku do euro) oraz wciąż szybszego wzrostu cen w kraju niż u naszych głównych partnerów handlowych, w szczególności biorąc pod uwagę wzrost jednostkowych kosztów pracy. Miękkie dane ze strefy euro (wskaźniki PMI, ZEW z Niemiec) sugerują tylko nieznaczną, stopniową poprawę perspektyw eksportowych w najbliższych miesiącach” – stwierdził ekonomista ING BSK.

Ocenił on, że dane o obrotach w handlu zagranicznym są neutralne dla złotego i potwierdzają „solidną pozycję zewnętrzną polskiej gospodarki”.

„W ostatnich tygodniach notowania złotego wspiera stosunkowo „jastrzębia” retoryka w polityce pieniężnej oraz odblokowanie napływu środków unijnych w 2024, w tym z KPO” – stwierdził Leszek Kąsek.

źródło: PAP

Zobacz podobne

Ponad pół miliarda złotych na przeciwdziałanie skutkom suszy w Polsce

KM

MKiŚ przygotowuje przepisy ws. wstępnej ocenyterenów pod elektrownie jądrowe

PL

Rosja odradza brytyjskim okrętom zbliżania się do Krymu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie