Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Poznaliśmy mistrzów Polski w sprincie w klasach 29er i L’Equipe

W środę w Gdyni poznaliśmy mistrzów Polski w sprincie w dwóch klasach przygotowawczych – 29er i L’Equipe. W tej pierwszej na najwyższym stopniu podium stanęli Gerard Polaczyk (KŻ Mewa Poznań) i Kacper Jaskuła (JKW Poznań), w tej drugiej Franciszek Kosecki i Tadeusz Wiatrowski (ChKŻ Chojnice). Te regaty odbyły się w ramach żeglarskiego festiwalu Gdynia Sailing Days.

W sumie rozegrano osiem krótkich wyścigów, z czego pięć we wtorek. Triumfatorzy prowadzili po pierwszym dniu, ale o ile zawodnicy ze stolicy Wielkopolski wygrali z bardzo dużą, wynoszącą aż 15 punktów przewagą, o tyle młodzi żeglarze z Chojnic ten sukces zapewnili sobie dopiero w ostatnim starcie.

– Dzisiaj absolutnie nie było naszych warunków. Jesteśmy jedną z cięższych załóg, ale daliśmy radę. Właściwie tylko dwie męskie ekipy mogą się z nami pod tym względem równać, a dziewczyny są lżejsze od nas o 30 kg. Praktycznie nie wiało, bo w pewnych momentach wiatr miał siłę dwóch węzłów, my wówczas staliśmy, a rywalki płynęły. Decydującą rolę odegrał jednak spokój, a wygrała zdecydowanie głowa, bo większość zawodników się spaliła. W krótkich wyścigach sprinterskich trzeba pływać strategicznie i taktycznie oraz pilnować innych załóg. Jesteśmy zadowoleni, bo osiągnęliśmy bardzo dobry wynik – przyznał Gerard Polaczyk.

Mistrzowie Polski w sprincie pływają ze sobą drugi rok, a wcześniej rywalizowali na Laserze. Duet 18-latków nie ukrywa, że z uwagi na warunki fizyczne, będzie to ich ostatni sezon w klasie 29er. W przyszłym roku zamierzają podjąć rywalizację w klasie 49er.

– Chcemy natomiast w efektowny sposób pożegnać się z obecną klasą. Pod koniec sierpnia czekają nas w Walencji mistrzostwa świata natomiast we wrześniu w Górkach Zachodnich w Gdańsku klasyczne mistrzostwach Polski w klasach nieolimpijskich. To są w tym roku nasze dwie priorytetowe imprezy. Przez najbliższe dwa tygodnie będziemy trenować w Gdyni, a następnie mamy w planie zgrupowanie w Górkach Zachodnich – powiedział Kacper Jaskuła.

Na drugi stopniu podium stanęły szóste po pierwszym dniu Maja Kwiek i Marianna Gębicka (Fundacja Golden Boats Academy Warszawa), które w środę wygrały dwa z trzech wyścigów, a na trzecim broniący wywalczonego rok temu także w Gdyni tytułu Mateusz Gwóźdź i Gustaw Miciński (YKP Gdynia).

W klasie L’Equipe po siedmiu wyścigach na czele z identycznym dorobkiem znajdowali się Franciszek Kosecki i Tadeusz Wiatrowski oraz Antoni Kuźmiński i Hanna Kuliś (Baza Mrągowo). W decydującym starcie najlepsi okazali się jednak żeglarze z Chojnic, którzy tym samym przypieczętowali swoje zwycięstwo. Z kolei zawodnicy z Mazur dopłynęli na metę na piątej pozycji i ostatecznie przypadła im druga lokata. Brązowy medal wywalczyli Marta Juńczyk i Antoni Muszyński (Nauticus Fundacja Promocji Sportów Wodnych Dzieci i Młodzieży Olsztyn).

– Walka była interesująca i zacięta, ale rywalizacja odbyła się w sportowej atmosferze. Wczoraj warunki były lepsze, dzisiaj trochę gorsze. Przeszkadzała fala, zwłaszcza kiedy nie było wiatru, bo wtedy ciężko się płynęło – stwierdził 13-letni Franciszek Kosecki, który razem ze swoim o rok młodszym załogantem trenuje na co dzień na Jeziorze Charzykowskim.

Z kolei jego kolega z załogi przyznał, że spodobała mu się ta formuła regat. – Wolę krótsze wyścigi niż płynąć pół godziny. Jest to nasz drugi sezon w tej klasie. Teraz pakujemy się i jedziemy do Górek Zachodnich na zgrupowanie, a później planujemy wystartować w Pucku w mistrzostwach Polski – dodał Tadeusz Wiatrowski.

 Dzisiaj do rywalizacji w mistrzostwach Polski w sprincie przystąpili także żeglarze w klasie Optimist. Medale rozdane zostaną jutro. Jutro też w Gdyni zaczynają się regaty KINDER Joy of moving Puchar Trenerów. Wystartuje w nich około 250 żeglarzy i żeglarek w klasie Optimist. Warto też jutro zajrzeć do sąsiedniej Mariny Yacht Park, w której rozpocznie się Polboat Yachting Festival – na wystawie będzie można zobaczyć najpiękniejsze jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, houseboaty, skutery. 

źródło : pya.org,. Fot. Robert Hajduk ShutterSail 

Zobacz podobne

Terminal LNG. Wybudowano ścianę nowego zbiornika

BS

Senackie komisje za regulacją ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

BS

I Love Poland. Relacja ze zwycięskiej trasy Lotos Nord Cup Gdańsk 2021

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie