Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Baltic Pipe: ponad 70 proc. odcinka na dnie Bałtyku ułożone

Ponad 70 proc. podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe na Bałtyku jest już ułożone – poinformowano w piątek na oficjalny koncie polskiej części projektu na Twitterze.

Zgodnie z tym wpisem, w piątek długość ułożonej rury przekroczy 200 km. Cała trasa na dnie Bałtyku, od wybrzeży polskich po duńską wyspę Zelandia ma 275 km.

Podmorski gazociąg na Bałtyku układają statki Castorone i Castro Sei należące do koncernu Saipem. Za budowę tego odcinka Baltic Pipe, aż po duńskie wybrzeże odpowiada polski operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów ma zacząć działać 1 października 2022 r. 

Źródło: PAP fot. TVP Info

Zobacz podobne

Korea Płd./ Ognisko Covid-19 na okręcie do walki z piratami, 247 zakażonych marynarzy

BS

Poziom Bałtyku będzie rósł coraz szybciej

MZ

Niemcy porozumiały się z Katarem ws. współpracy energetycznej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie