Polski Portal Morski
Aktualności

Dla ropy w USA kończy się najgorszy tydzień w tym roku

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie zyskuje w ostatnim dniu handlu w tym tygodniu. Dla tego surowca kończy się jednak najgorszy tydzień w tym roku, z najmocniejszym spadkiem notowań – informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 69,18 USD, wyżej o 0,16 proc.

Ropa Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 71,44 USD za baryłkę, wyżej o 0,21 proc.

Eksperci wskazują, że rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa poddaje w wątpliwość dalsze ożywienie popytu na ropę i jej produkty, szczególnie na największym rynku naftowym na świecie, jakim są Chiny.

W Chinach nałożono już wiele ograniczeń w mobilności mieszkańców tego kraju, aby zwalczyć rozprzestrzenianie się wysoce zjadliwego wariantu Covid-19. Anulowane są loty i ograniczane usługi kolejowe.

W piątek podano w Chinach, że zanotowano nowe 101 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 21 bezobjawowych. To stanowi największy jednodniowy wzrost zakażeń w Chinach od ponad 6 miesięcy.

-„Trudno nie dać się załapać na nagłówki pokazujące rosnące liczby zakażeń koronawirusem – zwłaszcza w Chinach” – mówi Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynków surowcowych w Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

-„Ale też ograniczenia związane z Covid-19 są zmniejszane w niektórych regionach. Do tego popyt na paliwa wydaje się utrzymywać i myślę, że wpływ na rynki ostatniej fali Covid-19 powinien być mniejszy niż poprzednio” – wskazuje.

Analitycy oceniają, że negatywnie na notowania cen ropy wpłynął też w tym tygodniu niespodziewany wzrost jej zapasów w USA.

W środę amerykański Departament Energii (DoE) poinformował, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy wzrosły o 3,63 mln baryłek, czyli o 0,83 proc. do 439,23 mln baryłek.

WTI na NYMEX w N.Jorku straciła w tym tygodniu 6,5 proc., co jest najmocniejszym spadkiem notowań od tygodnia zakończonego 30 X 2020 r.

Źródło: PAP fot.: TVP Info

Zobacz podobne

Prezydent weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza w Sofii

KM

Z kontenerowca Maersk Eindhoven spadły do Pacyfiku setki kontenerów

MZ

Wakacyjny sezon 2021 na gdyńskich kąpieliskach zakończony

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie