Polski Portal Morski
Aktualności

Powraca program Czapla?

9 sierpnia na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) w sprawie modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Sporą ciekawostką jest wskazanie na możliwość realizacji programu Czapla.

Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz napisał: Harmonogram dostaw okrętów MIECZNIK zostanie określony w efekcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, natomiast uruchomienie fazy realizacyjnej dla zadania dotyczącego pozyskania okrętów CZAPLA zostanie skorelowane z terminami określonymi w PMT.

Może to oznaczać, że projekt budowy trzech okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min nie został do końca skreślony. Program znalazł się w “zamrażalce” w 2018 roku. Co ciekawe, w ostatnich miesiącach nic nie wskazywało na powrót programu. W czasie marcowego posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony wiceminister Wojciech Skurkiewicz wskazał konkretne daty realizacji kluczowych programów: fregat Miecznik (do 2032 roku), okrętów podwodnych Orka (do 2034 roku), okrętów rozpoznawczych Delfin (do 2027 roku), jednostek hydrograficznych (Hydrograf (do 2027 roku), wsparcia logistycznego Bałtyk (do 2027 roku), zbiornikowca Supply (do 2026 roku), stacji demagnetyzacyjnej Magneto (do 2030 roku) oraz okrętu ratowniczego Ratownik (do 2024 roku).

Obok programu Czapla drugim projektem, który “pojawia się i znika” jest kwestia budowy nowych okrętów rakietowych Murena. Nie było o nich wzmianki w czasie marcowego posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony, ale w kwietniowej odpowiedzi MON na poselską interpelację Grzegorza Rusieckiego (Koalicja Obywatelska) w sprawie realizacji programu modernizacji Marynarki Wojennej.

Według koncepcji z około 2010 roku, okręty patrolowe Czapla miały stanowić wsparcie dla jednostek obrony wybrzeża, które kryły się pod kryptonimem Miecznik. Ostatecznie te ostatnie stały się fregatami – umowa w sprawie ich zakupu została podpisana pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia oraz konsorcjum PGZ-Miecznik 27 lipca bieżącego roku.

źródło/fot. http://www.zbiam.pl

Zobacz podobne

Gorące lato morskich ratowników

BS

Premier Morawiecki spotkał się z unijną komisarz ds. energii; wśród tematów – aktualna sytuacja na rynku europejskim

AZ

Spotkanie w Zachodniopomorskim Klastrze Morskim z nowym Prezesem Stoczni Szczecińskiej Wulkan

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie