Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV

Umowa i pozwolenie na prace budowlane przy zabezpieczeniu przeciwpowodziowym

W ZUW podpisano umowę na roboty budowlane związane z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym miejscowości Gryfino, Ognica i Piasek nad rzeką Odrą oraz modernizacją stacji pomp Krajnik. Wojewoda Zbigniew Bogucki podpisał również decyzję zezwalającą na przebudowę systemu ostróg i budowli regulacyjnych.

To część realizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły (POPDOW) w celu zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego.

– Ostatniej zimy przekonaliśmy się, że zagrożenia związane z pokrywą lodową na Odrze nie zniknęły i nadal są realne. Polskie i niemieckie jednostki pracowały na rzece, by Odra nie zalewała terenów, na których mieszkają ludzie i na których prowadzone są inwestycje – powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki. – W kontekście bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa kluczowe jest prowadzenie przemyślanej polityki inwestycji przeciwpowodziowych – dodał wojewoda.

– Realizacja kontraktu zaplanowana jest na 20 miesięcy a prace obejmą cztery odrębne lokalizacje na terenie województwa zachodniopomorskiego w powiecie gryfińskim. W miejscowości Piasek – działania będą polegały na budowie ok. 1500 m wału przeciwpowodziowego, w tym ok 700 m w postaci mobilnej zapory, która będzie montowana w przypadku zbliżającego się zagrożenia. Zaplanowana jest również modernizacja nabrzeża przeznaczonego do cumowania lodołamaczy, co przyczyni się do usprawnienie prowadzonych działań przeciwpowodziowych związanych z zatorami lodowymi na rzece Odrze – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

– W miejscowości Krajnik wyremontowana zostanie mocno sfatygowana stacja pomp. To wielkie zadanie, szczególnie w przypadku cofki, gdy następuje mocne zwiększenie poziomu wody. Gdyby nie ponad 100 pomp w całym regionie, to wiele terenów rolniczych znajdowałoby się regularnie pod wodą – dodał dyrektor Duklanowski. Samorządowcy podkreślali, że inwestycje Wód Polskich to zadania perspektywiczne: – Cieszymy się, że ktoś myśli o tym, co się będzie działo za 10-20 lat. To zadania, które mają charakter wręcz pokoleniowy – mówi Tomasz Miler, Wiceburmistrz Gryfina.

Zakończenie kontraktu zaplanowano na kwiecień 2023 r.

Pozwolenie na przebudowę ostróg i budowli regulacyjnych

W czasie wydarzenia wojewoda Zbigniew Bogucki podpisał decyzję zezwalającą na realizację inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych dla prac modernizacyjnych na Odrze granicznej w celu zapewnienia zimowego lodołamania. Pozwolenie dotyczy przebudowy systemu ostróg i budowli regulacyjnych.

To kolejne zadanie realizowane przez PGW Wody Polskie – RZGW w Szczecinie w ramach rządowego Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły (POPDOW). W ramach inwestycji planuje się na prawym brzegu Odry przebudowę 110 ostróg oraz budowę 22 nowych ostróg a także budowę tamy podłużnej, opaski brzegowej i umocnienia brzegu.

Celem inwestycji jest stabilizacja warunków przepływu, ograniczenie możliwości powstawania zatorów lodowych oraz umożliwienie prowadzenia akcji lodołamania. Planowany termin zakończenia prac inwestycyjnych to grudzień 2023 r.

źródło ZUW/mat.filmowy mat.prasowy

Zobacz podobne

Kolejny etap rozwoju Portu Kołobrzeg

KM

Minister Moskwa: 5 mln wniosków o dodatek węglowy

KM

Senat zaproponował poprawkę do noweli ustawy o pracy na morzu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie