Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV

Umowa i pozwolenie na prace budowlane przy zabezpieczeniu przeciwpowodziowym

W ZUW podpisano umowę na roboty budowlane związane z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym miejscowości Gryfino, Ognica i Piasek nad rzeką Odrą oraz modernizacją stacji pomp Krajnik. Wojewoda Zbigniew Bogucki podpisał również decyzję zezwalającą na przebudowę systemu ostróg i budowli regulacyjnych.

To część realizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły (POPDOW) w celu zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego.

– Ostatniej zimy przekonaliśmy się, że zagrożenia związane z pokrywą lodową na Odrze nie zniknęły i nadal są realne. Polskie i niemieckie jednostki pracowały na rzece, by Odra nie zalewała terenów, na których mieszkają ludzie i na których prowadzone są inwestycje – powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki. – W kontekście bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa kluczowe jest prowadzenie przemyślanej polityki inwestycji przeciwpowodziowych – dodał wojewoda.

– Realizacja kontraktu zaplanowana jest na 20 miesięcy a prace obejmą cztery odrębne lokalizacje na terenie województwa zachodniopomorskiego w powiecie gryfińskim. W miejscowości Piasek – działania będą polegały na budowie ok. 1500 m wału przeciwpowodziowego, w tym ok 700 m w postaci mobilnej zapory, która będzie montowana w przypadku zbliżającego się zagrożenia. Zaplanowana jest również modernizacja nabrzeża przeznaczonego do cumowania lodołamaczy, co przyczyni się do usprawnienie prowadzonych działań przeciwpowodziowych związanych z zatorami lodowymi na rzece Odrze – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

– W miejscowości Krajnik wyremontowana zostanie mocno sfatygowana stacja pomp. To wielkie zadanie, szczególnie w przypadku cofki, gdy następuje mocne zwiększenie poziomu wody. Gdyby nie ponad 100 pomp w całym regionie, to wiele terenów rolniczych znajdowałoby się regularnie pod wodą – dodał dyrektor Duklanowski. Samorządowcy podkreślali, że inwestycje Wód Polskich to zadania perspektywiczne: – Cieszymy się, że ktoś myśli o tym, co się będzie działo za 10-20 lat. To zadania, które mają charakter wręcz pokoleniowy – mówi Tomasz Miler, Wiceburmistrz Gryfina.

Zakończenie kontraktu zaplanowano na kwiecień 2023 r.

Pozwolenie na przebudowę ostróg i budowli regulacyjnych

W czasie wydarzenia wojewoda Zbigniew Bogucki podpisał decyzję zezwalającą na realizację inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych dla prac modernizacyjnych na Odrze granicznej w celu zapewnienia zimowego lodołamania. Pozwolenie dotyczy przebudowy systemu ostróg i budowli regulacyjnych.

To kolejne zadanie realizowane przez PGW Wody Polskie – RZGW w Szczecinie w ramach rządowego Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły (POPDOW). W ramach inwestycji planuje się na prawym brzegu Odry przebudowę 110 ostróg oraz budowę 22 nowych ostróg a także budowę tamy podłużnej, opaski brzegowej i umocnienia brzegu.

Celem inwestycji jest stabilizacja warunków przepływu, ograniczenie możliwości powstawania zatorów lodowych oraz umożliwienie prowadzenia akcji lodołamania. Planowany termin zakończenia prac inwestycyjnych to grudzień 2023 r.

źródło ZUW/mat.filmowy mat.prasowy

Zobacz podobne

ORP Bałtyk

KM

Nowy ładunek w Porcie Kołobrzeg

BS

USA uzyskają większy dostęp do instalacji wojskowych Papui-Nowej Gwinei

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie