Polski Portal Morski
Aktualności

Zbigniew „Baca” Żochowski upamiętniony

Kolejna pamiątkowa tablica pojawiła się w gdyńskiej Alei Żeglarstwa Polskiego. Kilkadziesiąt osób spotkało się w sobotę przy odsłonięciu tablicy Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego – zasłużonego trójmiejskiego harcmistrza, żeglarza i nauczyciela żeglarstwa.

Zasłużony człowiek morza uhonorowany tablicą w wyjątkowym miejscu. Do grona nazwisk upamiętnionych w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni dołączył Zbigniew „Baca” Żochowski, który w historii zapisał się nie jako wybitny regatowiec czy śmiały podróżnik, ale jako niestrudzony wychowawca wielu pokoleń żeglarzy.

Ku pamięci cenionego wychowawcy

Sobotnia uroczystość przy falochronie basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego skupiła kilkadziesiąt osób, w tym wychowanków Zbigniewa Żochowskiego, przedstawicieli środowiska żeglarskiego czy mieszkańców Gdyni. Tablicę harcmistrza odsłonili przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Joanna ZielińskaBogusław Witkowski,Krzysztof Czopek i Leopold Naskręt – wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz wychowanek „Bacy”.

– To już trzecia tablica, która w tym roku została odsłonięta została w panteonie najsłynniejszych polskich żeglarzy. Dzisiejsza uroczystość poświęcona jest Zbigniewowi „Bacy” Żochowskiemu. To człowiek, z którym miałam przyjemność pracować w jednej szkole, z przyjemnością obserwowałam jego umiejętność pracy z młodymi ludźmi. Bardzo interesował się sprawami młodzieży i dla młodzieży aktywnie działał. Organizował obozy, rejsy i zajęcia z żeglarstwa, był harcerzem, założycielem trójmiejskich drużyn harcerskich i… taternikiem. To postać warta upamiętnienia – mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

– Zbyszek Żochowski był przede wszystkim pedagogiem, człowiekiem z niezwykłą charyzmą i bogatymi doświadczeniami życiowymi, który postanowił zająć się młodzieżą. „Baca” odcisnął na nich wszystkich bardzo mocny rys. Był bardzo wszechstronny, a wiele dziedzin, którymi się zajmował: filmowanie, fotografia, chodzenie po górach, taternictwo i żeglarstwo były narzędziami w jego pracy pedagogicznej – wspominał Leopold Naskręt.

– Cieszę się, że mogliśmy oddać hołd osobie, której nie ma na pierwszych stronach encyklopedii żeglarskich, ale zajmuje w niej na pewno bardzo ważną stronicę – podsumował Bogusław Witkowski.

Organizatorem wydarzenia był Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna.

O Zbigniewie „Bacy” Żochowskim

Urodzony w 1927 roku Zbigniew Żochowski dorastał w Pucku, a II wojnę światową spędził w stolicy, walcząc w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie zamieszkał w Trójmieście, gdzie zaangażował się w działalność w Związku Harcerstwa Polskiego i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Na początku lat 50. stworzył 2. Drużynę Harcerską „Watra” o profilu żeglarskim. Żochowski przez 30 lat niestrudzenie organizował obozy i rejsy oraz prowadził zajęcia z żeglarstwa. Był też członkiem Harcerskiego Yacht Klubu Wodnik, Jacht Klubu Morskiego Gryf i Yacht Klubu Polski Gdynia.

Działał również m.in. w Komisji Młodzieży w Gdańskim Okręgowym Związku Żeglarskim (obecnym Pomorskim Związku Żeglarskim). Przydomek „Baca” otrzymał zaś przez miłość do taternictwa, która była jego drugą wielką pasją.

O Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Ligi Morskiej i Rzecznej. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice: Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Henryka Jaskuły, Andrzeja Rościszewskiego i właśnie Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego.

źródło/ fot. gdynia.pl

Zobacz podobne

Recykling Rejs w ujściu Wisły

KM

Najdłuższy rejs w historii ORP Iskra

PL

Orlen połączony z Lotosem i PGNiG ma szanse rywalizować na rynku globalnym i być liderem transformacji energetycznej

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie