Polski Portal Morski
Aktualności

Szef MSZ: Inicjatywa Trójmorza może stać się obszarem udanej kooperacji transatlantyckiej

Jestem przekonany, że Inicjatywa Trójmorza może stać się obszarem udanej kooperacji transatlantyckiej, która będzie korzystna dla nas wszystkich – mówił w poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau podczas Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza.

Rau podczas odbywającego się w polskim Sejmie Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza podkreślał, że państwa Europy Środkowej i Wschodniej są uzależnione od dostaw energii z Rosji, co niestety – jak ocenił – jest zagrożeniem dla stabilności, a region nie jest również dostatecznie przygotowany na wyzwania, które stawia rozwój cyfrowy.

„Kraje Inicjatywy zgadzają się, że brak infrastrukturalnych połączeń przeszkadza w rozwoju i wykorzystaniu pełnego potencjału naszego regionu. Powinniśmy pracować wspólnie, żeby pokonać te niedobory i rozwijać się. Dzięki temu będziemy również bardziej atrakcji dla zagranicznych inwestorów, głównie tych, którzy są poza Europą” – stwierdził.

Według Raua, „Inicjatywa Trójmorza jest również niezwykle ważna dla przyszłych pokoleń, ponieważ poprawiona infrastruktura również przyczyni się do poprawy jakości życia”. „Niektóre z tych rzeczy są bardzo namacalne: szybkie drogi czy też szybki rozwój usług cyfrowych, natomiast inne z nich, które są widoczne, nie pozostają bez znaczenia np. dostęp do stabilnych źródeł energii” – mówił.

„Inicjatywa Trójmorza ma wzmocnić jedność i spójność Unii Europejskiej” – podkreślił Rau. „Głęboko wierzę, że sojusz pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską jest fundamentalny dla globalnej stabilności i lepszej przyszłości. Sojusz ten jest niezwykle ważny, patrząc na pojawiające się wyzwania. Jestem przekonany, że Inicjatywa Trójmorza może stać się obszarem udanej kooperacji transatlantyckiej, która będzie korzystna dla nas wszystkich” – powiedział szef MSZ.

Inicjatywa Trójmorza to płaszczyzna współpracy regionalnej między państwami Europy Środkowej i Wschodniej należącymi do UE. Zapoczątkował ją w 2015 r. prezydent Andrzej Duda, który dostrzegł potrzebę wzmocnienia potencjału krajów leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Pierwszy szczyt Inicjatywy odbył się w 2016 r. w chorwackim Dubrowniku. Format Trójmorza obejmuje 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry.

Źródło: PAP fot.: archiwum

Zobacz podobne

Ewakuacja medyczna ze statku

KM

PKN Orlen: w II kw. rekordowy wynik operacyjny EBITDA LIFO – 3,2 mld zł

BS

Gdyńska Flotylla rozpoczęła ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Ostrobok 21

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie