Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie

Duży trawler od stoczni Karstensen Shipyard Poland

Gdyńska stocznia Karstensen Shipyard Poland – córka duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S, zwodowała kolejny duży statek rybacki „Astrid”. Trawler trafi z Gdyni na Jutlandię, gdzie w mieście Skagen będzie jego port macierzysty.

Wodowanie w stoczni Karstensen Shipyard Poland to zawsze spektakularne widowisko, mimo że odbywa się bez tak kojarzonego z wodowaniami wielkiego pluśnięcia wody. A może właśnie dlatego operacja jest tak ciekawa, gdyż wymaga precyzyjnego manewrowania wielką jednostką pływającą na lądzie.

Ponad 90-metrowej długości statek po zbudowaniu w hali stoczniowej wyjeżdża na nabrzeże Indyjskie na wielkokołowych platformach, tu kręci piruety i powoli wjeżdża na pontono-dok. Na nim zostaje odholowany do nabrzeża Rumuńskiego i tu dopiero opuszczany jest do wody. Operacja wodowania „Astrid” trwała do późnych godzin wieczornych.

Zbudowany dla armatora Astrid Fiskeri A/S trawler zostanie przekazany klientowi w maju 2022 roku. Statek mierzy 91,80 metrów długości, 17 metrów szerokości i 9,30 metra maksymalnego zanurzenia. Jak na trawlery RSW (z system chłodzonej wody morskiej) jest to duży statek. Jednostkę zaprojektowało biuro projektowe Karstensens Skibsværft A/S. Maksymalna prędkość statku będzie wynosić 17,5 węzła, a pracować będzie na nim 19-osobowa załoga.

Obecnie w stoczni Karstensen Shipyard Poland, która w lipcu 2018 roku uruchomiła produkcję statków na terenie pozyskanym od Vistal Ofshore w gdyńskim porcie, powstają kolejne jednostki. Zagospodarowanie kilku budów statków w krótkim okresie czasu to duże wyzwanie produkcyjne oraz logistyczne. Mimo że stocznia działa dopiero 3 lata, stała się już liderem na polskim rynku w budowie częściowo wyposażonych kadłubów statków rybackich.

źródło http://www.gdynia.pl/ fot. http://www.karstensens.dk/

Zobacz podobne

Nie ma rozstrzygnięcia ws. fuzji Orlen-Lotos. Komisja daje czas do stycznia

KM

Wygrany proces stoczni Gryfia. Doki jednak nie są puste

BS

Iran/ Marynarka wojenna odparła atak piratów na tankowiec

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie