Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Uwaga, wysadzanie!

Marynarze 43. Batalionu Saperów FOW z Rozewia zakończyli trzytygodniowe szkolenie poligonowe. Zadania szkoleniowe prowadzone w różnorodnych warunkach terenowych i atmosferycznych, zarówno w dzień jak i w nocy, realizowane były na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych (CPSP) w Ustce.

Tematyka zajęć poligonowych wojsk inżynieryjnych gdyńskiej Flotylli była bardzo zróżnicowana. Obejmowała między innymi szkolenie z minerstwa, rozpoznania i budowy zapór inżynieryjnych, wykonywanie przejść sposobem wybuchowym w zaporach przeciwdesantowych, ustawianie bojowych pól minowych, a także rozbudowę inżynieryjną terenu. 

Przy współdziałaniu z 8. Kołobrzeskim Batalionem Saperów z Dziwnowa, odstrzelono dwa zespoły bojowe ładunków wydłużonych (ZB-WŁWD) na ustawioną w morzu zaporę minową. Półtonowe ładunki wybuchowe w postaci pięciu 100 – metrowych żył „wyciągnięte” ze specjalnego pojemnika za pomocą silnika rakietowego, pozwoliły wykonać dwa przejścia w przeciwdesantowej zaporze minowej każde dł. 100 m i szerokości do 10 m. 

Ustecki poligon był też doskonałym miejscem do trenowania technik minowania i rozminowywania. Saperzy najpierw ćwiczyli ustawianie pojedynczych min ćwiczebnych, a następnie ustawiali ćwiczebne pola minowe i wykonywali przejścia w założonej zaporze minowej.

W kolejnym etapie szkolenia miny ćwiczebne zostały zastąpione przez bojowe miny TM-62M, a drużyny saperów wykonywały przejścia w bojowym polu minowym. W ramach szkolenia poligonowego marynarze batalionu zrealizowali także strzelania do pływających tarcz z broni etatowej oraz z broni pokładowej przez załogi opancerzonych pojazdów rozpoznania skażeń BRDM-2rs oraz transportera rozpoznania inżynieryjnego TRI. 

Oprócz saperów na CPSP Ustka swoje zadania realizowała też kompania chemiczna. W ramach ćwiczenia taktyczno-specjalnego w Punkcie Bazowania Hel chemicy 43. bsap FOW rozwijali Okrętowy Punkt Likwidacji Skażeń i realizowali odkażanie jednostki pływającej oraz jej załogi. Pełne ręce roboty mieli także batalionowi logistycy, których głównym zadaniem była między innymi ewakuacja i naprawa uszkodzonych pojazdów, przygotowanie elementów konstrukcji drewnianych przy użyciu traka oraz wydobycie i oczyszczanie wody na potrzeby innych pododdziałów. W programie szkolenia znalazła się też ewakuacja rannych z pola walki, którą przeprowadził zespół zabezpieczenia medycznego. 

Szkolenie poligonowe jest świetną okazją do doskonalenia przez pododdziały techniczne 43. bsap FOW zadań związanych z rozbudową inżynieryjną terenu, w tym przygotowaniem Pozornych Punktów Załadunku i Wyładunku techniki wojskowej na nieprzygotowanym brzegu oraz budową obiektów fortyfikacyjnych na stanowiskach ogniowych i w rejonach ześrodkowania.


43. Batalion Saperów FOW stacjonuje na Półwyspie Helskim w miejscowości Rozewie i wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów (3. FO). Głównym zadaniem Jego głównym  zadaniem jest wsparcie inżynieryjne działań sił 3. FO, między innymi stawianie zapór inżynieryjnych, wykrywanie i likwidacja niewybuchów, utrzymywanie infrastruktury baz morskich, organizacja punktów poboru i oczyszczania wody, likwidacja zniszczeń i rozpoznanie inżynieryjne sił przeciwnika, a także rozpoznanie i likwidacja skażeń.

Źródło.: 3 Flotylla Okrętów fot.: bsmt Michał Pietrzak, por. mar. Damian Przybysz

Zobacz podobne

Tunelem w Świnoujściu już mogą jeździć samochody. Zobaczcie kiedy możliwy będzie przejazd dla wszystkich

BS

Pierwszy okręt rozpoznawczy typu Delfin bliżej mety

PL

Zakończenie procesu rezerwacji mocy regazyfikacyjnych na Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie