Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Uwaga, wysadzanie!

Marynarze 43. Batalionu Saperów FOW z Rozewia zakończyli trzytygodniowe szkolenie poligonowe. Zadania szkoleniowe prowadzone w różnorodnych warunkach terenowych i atmosferycznych, zarówno w dzień jak i w nocy, realizowane były na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych (CPSP) w Ustce.

Tematyka zajęć poligonowych wojsk inżynieryjnych gdyńskiej Flotylli była bardzo zróżnicowana. Obejmowała między innymi szkolenie z minerstwa, rozpoznania i budowy zapór inżynieryjnych, wykonywanie przejść sposobem wybuchowym w zaporach przeciwdesantowych, ustawianie bojowych pól minowych, a także rozbudowę inżynieryjną terenu. 

Przy współdziałaniu z 8. Kołobrzeskim Batalionem Saperów z Dziwnowa, odstrzelono dwa zespoły bojowe ładunków wydłużonych (ZB-WŁWD) na ustawioną w morzu zaporę minową. Półtonowe ładunki wybuchowe w postaci pięciu 100 – metrowych żył „wyciągnięte” ze specjalnego pojemnika za pomocą silnika rakietowego, pozwoliły wykonać dwa przejścia w przeciwdesantowej zaporze minowej każde dł. 100 m i szerokości do 10 m. 

Ustecki poligon był też doskonałym miejscem do trenowania technik minowania i rozminowywania. Saperzy najpierw ćwiczyli ustawianie pojedynczych min ćwiczebnych, a następnie ustawiali ćwiczebne pola minowe i wykonywali przejścia w założonej zaporze minowej.

W kolejnym etapie szkolenia miny ćwiczebne zostały zastąpione przez bojowe miny TM-62M, a drużyny saperów wykonywały przejścia w bojowym polu minowym. W ramach szkolenia poligonowego marynarze batalionu zrealizowali także strzelania do pływających tarcz z broni etatowej oraz z broni pokładowej przez załogi opancerzonych pojazdów rozpoznania skażeń BRDM-2rs oraz transportera rozpoznania inżynieryjnego TRI. 

Oprócz saperów na CPSP Ustka swoje zadania realizowała też kompania chemiczna. W ramach ćwiczenia taktyczno-specjalnego w Punkcie Bazowania Hel chemicy 43. bsap FOW rozwijali Okrętowy Punkt Likwidacji Skażeń i realizowali odkażanie jednostki pływającej oraz jej załogi. Pełne ręce roboty mieli także batalionowi logistycy, których głównym zadaniem była między innymi ewakuacja i naprawa uszkodzonych pojazdów, przygotowanie elementów konstrukcji drewnianych przy użyciu traka oraz wydobycie i oczyszczanie wody na potrzeby innych pododdziałów. W programie szkolenia znalazła się też ewakuacja rannych z pola walki, którą przeprowadził zespół zabezpieczenia medycznego. 

Szkolenie poligonowe jest świetną okazją do doskonalenia przez pododdziały techniczne 43. bsap FOW zadań związanych z rozbudową inżynieryjną terenu, w tym przygotowaniem Pozornych Punktów Załadunku i Wyładunku techniki wojskowej na nieprzygotowanym brzegu oraz budową obiektów fortyfikacyjnych na stanowiskach ogniowych i w rejonach ześrodkowania.


43. Batalion Saperów FOW stacjonuje na Półwyspie Helskim w miejscowości Rozewie i wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów (3. FO). Głównym zadaniem Jego głównym  zadaniem jest wsparcie inżynieryjne działań sił 3. FO, między innymi stawianie zapór inżynieryjnych, wykrywanie i likwidacja niewybuchów, utrzymywanie infrastruktury baz morskich, organizacja punktów poboru i oczyszczania wody, likwidacja zniszczeń i rozpoznanie inżynieryjne sił przeciwnika, a także rozpoznanie i likwidacja skażeń.

Źródło.: 3 Flotylla Okrętów fot.: bsmt Michał Pietrzak, por. mar. Damian Przybysz

Zobacz podobne

Polferries zacieśnia współpracę z Uniwersytetem Morskim w Gdyni

BS

Sweco inżynierem kontraktu budowy części hydrotechnicznej terminalu instalacyjnego w porcie Świnoujście

KM

Pierwsze bunkrowanie biopaliwa na statek Polskiej Żeglugi Morskiej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie