Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Wycieka paliwo ze 100-letniego wraku leżącego na dnie Bałtyku

Z leżącego na dnie Bałtyku od ponad stulecia brytyjskiego niszczyciela HMS Cassandra zaczęło wyciekać do morza paliwo – poinformowało w czwartek ministerstwo klimatu Estonii.

Okręt zatonął w pobliżu zachodniego wybrzeża największej estońskiej wyspy – Saaremy – po I wojnie światowej. Ministerstwo poinformowało, że statek w momencie zatonięcia mógł mieć do tysiąca ton paliwa, z którego większość znajduje się w nim do dziś.

– Przeciek jest jednak mały i paliwo wydobywa się powoli, na powierzchni wody widoczne są jedynie niewielkie plamki mocno rozcieńczonego oleju – uspokoił Kaspar Anderson, doradca w estońskim ministerstwie klimatu.

– Biorąc pod uwagę względnie dobry stan wraku, zakłada się, że większość paliwa jest uwięziona w jego wnętrzu – dodał ekspert.

Wrak pod nadzorem

Urzędnicy nadal uważnie monitorują wrak, śledząc wszelkie wahania wskaźnika wycieku. W resorcie klimatu trwają prace nad zainicjowaniem projektu współpracy międzyagencyjnej w celu przygotowania bezpiecznego wydobycia pozostałego paliwa.

Do tej pory na wodach estońskich zidentyfikowano 54 niebezpieczne dla środowiska wraki statków. Ich unieszkodliwianie, w tym opróżnianie, jest uważane za kosztowny proces wysokiego ryzyka, podejmowany tylko wtedy, gdy sytuacja może stać się potencjalnie niebezpieczna dla ludzi lub środowiska.

źródło: polskieradio24.pl /fot. Royan Navy

Zobacz podobne

105 lat temu utworzono Flotyllę Wiślaną stanowiącą część polskiej Marynarki Wojennej

PL

Rząd Meklemburgii ponownie w akcji. Tym razem chcą blokować Terminal Kontenerowy

BS

Nowy holownik w świnoujskim porcie. Na Fairplay 90 podniesiono polską banderę

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie