Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Wycieka paliwo ze 100-letniego wraku leżącego na dnie Bałtyku

Z leżącego na dnie Bałtyku od ponad stulecia brytyjskiego niszczyciela HMS Cassandra zaczęło wyciekać do morza paliwo – poinformowało w czwartek ministerstwo klimatu Estonii.

Okręt zatonął w pobliżu zachodniego wybrzeża największej estońskiej wyspy – Saaremy – po I wojnie światowej. Ministerstwo poinformowało, że statek w momencie zatonięcia mógł mieć do tysiąca ton paliwa, z którego większość znajduje się w nim do dziś.

– Przeciek jest jednak mały i paliwo wydobywa się powoli, na powierzchni wody widoczne są jedynie niewielkie plamki mocno rozcieńczonego oleju – uspokoił Kaspar Anderson, doradca w estońskim ministerstwie klimatu.

– Biorąc pod uwagę względnie dobry stan wraku, zakłada się, że większość paliwa jest uwięziona w jego wnętrzu – dodał ekspert.

Wrak pod nadzorem

Urzędnicy nadal uważnie monitorują wrak, śledząc wszelkie wahania wskaźnika wycieku. W resorcie klimatu trwają prace nad zainicjowaniem projektu współpracy międzyagencyjnej w celu przygotowania bezpiecznego wydobycia pozostałego paliwa.

Do tej pory na wodach estońskich zidentyfikowano 54 niebezpieczne dla środowiska wraki statków. Ich unieszkodliwianie, w tym opróżnianie, jest uważane za kosztowny proces wysokiego ryzyka, podejmowany tylko wtedy, gdy sytuacja może stać się potencjalnie niebezpieczna dla ludzi lub środowiska.

źródło: polskieradio24.pl /fot. Royan Navy

Zobacz podobne

Pomorze Zachodnie. Miliardy na drogi, tunele i obwodnice!

BS

Baltic Hub w Gdańsku zostanie w środę ewakuowany ze względu na planowaną neutralizację niewybuchu

BS

Wybuch przy Nord Stream mógł uszkodzić szwedzko-polski kabel

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie