Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Kolejne kilometry szlaku Via Baltica

Kierowcy mogą już korzystać z kolejnego fragmentu drogi ekspresowej S61. Odcinek Wysokie – Raczki, o długości 20,2 km, zlokalizowany jest na terenie województw: warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Droga stanowi fragment międzynarodowej trasy Via Baltica łączącej Europę Środkową z państwami bałtyckimi i Skandynawią. Łączny koszt inwestycji, której wykonawcą była firma Budimex, wynosi 484,3 mln zł.

– „To kolejny fragment międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica, który przekazujemy w tym roku kierowcom do użytkowania. Otwarcie tego dwudziestokilometrowego odcinka drogi S61 jest istotne nie tylko z punktu widzenia Polski, ale i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Obraliśmy sobie za cel, że zbudujemy międzynarodową trasę, która bezpośrednio połączy północ i południe Europy. Niech dzisiejszy dzień stanowi dowód na to, że wszystko jest na najlepszej drodze, aby ten cel wykonać” – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W ramach inwestycji wykonano drogę ekspresową o przekroju dwujezdniowym wraz z drogami serwisowymi. Wyremontowano także drogi lokalne oraz zbudowano urządzenia ochrony środowiska. Ponadto powstało m.in. 25 obiektów inżynierskich oraz węzeł Kalinowo.

Od sierpnia 2021 r. roku kierowcy mogą już korzystać z odcinków S61 na północ od Łomży: Kolno – Stawiski i Stawiski – Szczuczyn. Do czasu zakończenia budowy dwóch odcinków S61 Szczuczyn – Ełk Południe i Ełk Południe – Wysokie ruch tranzytowy z węzła Raczki będzie kierowany tak jak dotychczas, czyli drogą krajową nr 8 w kierunku Augustowa.

Droga ekspresowa S61, łącząc się z drogą ekspresową S8 Wrocław – Warszawa – Białystok, tworzy międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica. Docelowo przejmie on ruch tranzytowy pomiędzy krajami bałtyckimi i Europą Zachodnią.

Budowa drogi ekspresowej S61 Szczuczyn – Budzisko, odc. Szczuczyn – Raczki jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Wartość dofinansowania z UE to ponad 379,5 mln euro i obejmuje sześć zadań w ramach projektu budowy drogi ekspresowej S61 Szczuczyn – Budzisko.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury fot.: Polskie Radio

Zobacz podobne

W Trójmieście zbudują okręty „Mieczniki”

BS

Świnoujście. Terminal kontenerowy w centrum korytarzy transportowych!y.

Autor

PERN: Białoruś ogranicza dostawy ropy do Polski

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie